e-Devlet şifre alma işlemlerinde, yeni döneme resmen geçildi. Buna göre, e-Devlet şifre işlemleri Türksat kablo abone merkezlerinden de yapılabilir hale getirildi.

Kaynak: AA
e-Devlet şifre işlemlerinde yeni dönem

Türkiye'nin dijital platformu e-Devlet Kapısı için şifre alma işlemlerinde yeni dönem başladı. e-Devlet şifre işlemleri artık Türksat kablo abone merkezlerinden de yapılabilecek.

Türksat'tan yapılan açıklamaya göre, 64,5 milyona yakın kayıtlı kullanıcıya sahip olan ve bürokrasinin azaltılması amacıyla kurulan e-Devlet Kapısı için şifre alma işlemleri de Türksat kablo abone merkezlerine taşındı. 

Öte yandan e-Devlet Kapısı web sayfası ve mobil uygulama aracılığıyla 1 milyon kullanıcının görüş ve önerilerinin alındığı "e-Devlet Kapısı Memnuniyet Anketi" sonuçlarına göre e-Devlet Kapısı memnuniyet oranı yüzde 95,3'e ulaştı.

e-Devlet Kapısı'nda geçen yıl sonu itibarıyla 64,3 milyona yakın kullanıcı bulunurken sisteme yapılan 4 milyar 399 milyonluk giriş sayısı, rekor olarak kayıtlara geçmişti.

***

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Ayrıca e-Devlet şifresi PTT'den alınmaya devam da edecek. e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

e-Devlet, vatandaşların aşağıdaki hizmetleri elektronik ortamda gerçekleştirmesini sağlar:

- Bilgi edinme: Vatandaşlar, e-Devlet üzerinden devlet kurumlarından bilgi ve belge edinebilir,

- Başvuru: Vatandaşlar, e-Devlet üzerinden devlet kurumlarına başvuru yapabilir,

- Ödeme: Vatandaşlar, e-Devlet üzerinden devlet kurumlarına ödeme yapabilir,

- İzin: Vatandaşlar, e-Devlet üzerinden devlet kurumlarından izin alabilir,

- Kayıt: Vatandaşlar, e-Devlet üzerinden devlet kurumlarına kayıt olabilir.