birgün

5° AÇIK

Eczacılar taleplerini Ankara’da haykırdı: İlaç yokluğuna, ekonomik çıkmaza artık dur de

Büyük Eczacı Mitingi için Ankara’ya akın eden eczacılar, “İlaç yokluğuna, eczanelerdeki ekonomik çıkmaza dur de” diye haykırdı. Mitinge katılan binlerce eczacı, “Fiyat farkları olmasın, hastanın cebinden para çıkmasın” dedi.

GÜNCEL 28.11.2022 06:30
Eczacılar taleplerini Ankara’da haykırdı: İlaç yokluğuna, ekonomik çıkmaza artık dur de Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

BirGün/Ankara

Ekonomik koşullar, yüksek ilaç fiyat farkları ve ilaç yoklukları gibi sorunlar karşısında seslerini duyurmak isteyen eczacılar, 14 yıl sonra Ankara’da alana çıktı. Türkiye’nin 81 ilinden başkente gelen eczacılar, sabahın erken saatleri itibarıyla Anıtpark’ta toplandı.

İki farklı arama noktasından geçerek Anıtpark’ta toplanan eczacılar, “Dur de! Tükeniyoruz” sloganı attı. Binlerce eczacının katıldığı mitingde eczacılar, “İlaç yokluğuna dur de, eczanelerdeki ekonomik çıkmaza dur de, kontrolsüz açılan fakültelere dur de” ve “İlaç fiyat farklarına dur de” yazılı afişler taşıdı.

Büyük Eczacı Mitingi’nde eczacılar, ilaç fiyat kararnamesinin altında ezilmek istemediklerini bir kez daha dile getirdi. Eczacıların yok sayılmasına tepki gösteren binlerce eczacı iktidara, “Bizleri yok saymayın” diye seslendi.

2009 yılından bu yana ilaç fiyat kararnamesinin değişmediğinin altını çizen eczacılar, “Eczanelerimizin beli büküldü. İki eczaneden biri kapanma noktasına geldi. Meslektaşlarımız kredi çekerek, evini, arabasını satarak borçlarını ödeyecek duruma geldi” dedi.

VATANDAŞLA KARŞI KARŞIYA GELİYORUZ

İlaç depolarında özellikle ithal ilaçların temininde ciddi sorunlar olduğuna dikkati çeken eczacılar, “Vatandaşı eczacı ile karşı karşıya geliyor. Sağlık hizmetlerinin ilk basamağında yer alan bizler, şiddet olaylarının mağduru oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Mitingde konuşan Türk Eczacılar Birliği Başkanı Arman Üney, eczacılık mesleğine karşı yapılan tüm haksızlıklara karşı alana çıktıklarını vurguladı. Tüm odalar ile birlikte tek ses, tek yürek olmaya devam edeceklerini ifade eden Üney, şunları kaydetti:

“Biz eczacılar, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ sözünü en iyi bilenleriz. Biz eczacılar, bugüne kadar mesleğimize ve meslektaşlarımıza yapılan tüm haksızlıklara karşı omuz omuza hep birlikte dur dedik. Biz, sadece meslektaşlarımızın sorunlarını ve sıkıntılarını çözmek için mücadele etmiyoruz. Biz eczacılar hep birlikte dur diyoruz. Mesleğimize yapılan tüm haksızlıklara dur diyoruz. Çünkü eczacılık mesleği değersizleştiriliyor. Çünkü mesleğimizin sorunları görmezden geliniyor. Çünkü sağlık sisteminin vazgeçilmezi eczacılar her geçen gün daha fazla yok sayılıyor.”

BU DÜZENLEMELER YETERLİ DEĞİL

Eczacılar taleplerini ise şöyle sıraladı:

•İlaç yoklukları son bulsun istiyoruz. Halkımız her ilaca her eczaneden kolayca ulaşsın istiyoruz.

•İlaç fiyat farkları olmasın, hastalarımızın cebinden para çıkmasın istiyoruz.

•Artık daha fazla eczacılık fakültesine ihtiyacımız yok diyoruz.

•Kamu eczacılarını görmezden gelemezsiniz, onları yok sayamazsınız diyoruz. Kamu eczacılarına hak ettiği değer verilsin diyoruz.

•Eczanelerde çok ciddi ekonomik çıkmaz var. Yapılan düzenlemeler yeterli değil diyoruz.

•SGK ilaç alım protokolünde, yaşadığımız ekonomik darboğaza çözüm üretecek iyileştirmeler istiyoruz.

•İlaç fiyat kararnamesindeki güncellemeler artık bir standarda bağlansın diyoruz.

•Birinci basamak sağlık çalışanları olarak meslek hakkımızı istiyoruz.

•Herkes bilsin ki biz eczacılar, hak ettiğimiz değeri alana kadar durmayacağız. Buradan bir kez daha hep birlikte haykırıyoruz. Artık sözün bittiği yerdeyiz! Son kez alanlardan haykırıyoruz. Eczacıya hak ettiği değer verilsin diyoruz.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol