birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Eda Nur Kaplan'a cinsel saldırı davasında sanıklar hakkında istenen ceza belli oldu

Ankara'da geçen sene intihar eden Eda Nur Kaplan'a 'nitelikli cinsel saldırı'da bulundukları iddiasıyla tutuklanan iki sanığın, 18'er yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılmaları istendi.

KADIN 15.04.2022 13:25
Eda Nur Kaplan'a cinsel saldırı davasında sanıklar hakkında istenen ceza belli oldu
Abone Ol google-news

Ankara’da 18 yaşındaki Eda Nur Kaplan’ı cinsel saldırıya maruz bırakıp intihara sürükledikleri gerekçesiyle tutuklanan iki sanığın, 18'er yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılmaları istendi.

Ankara 12. Ağır Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar, taraf avukatları ile Eda Nur Kaplan'ın ailesi katıldı.

Mahkeme Başkanı, dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra esasa ilişkin görüşünü açıklaması için savcıya söz verdi.

EN AZ 18'ER YIL HAPİS TALEBİ

Savcı, mütalaasında Güzelyurt ve Ardıçoğlu'nun Kaplan'a yönelik "nitelikli cinsel saldırı" suçunu gerçekleştirdiklerini belirterek, sanıkların Türk Ceza Kanunu'nun 102/3-a maddesi uyarınca 18'er yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılmasını istedi.

Söz alan müşteki avukatları, mütalaa doğrultusunda sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.

Tutuklu sanık Ardıçoğlu, savunmasını hazırlamak için süre istedi.

''SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN BU DURUMA GELDİK''

Ardıçoğlu, "Dosyada hiçbir şey yokken tutukluyum. O kadar rapor sunuldu, en azından raporların birinde aleyhe bir şey olabilirdi ancak yok. Sosyal medya üzerinden bu duruma geldik, tutuksuz yargılanmak istiyorum" dedi.

Tutuksuz sanık Güzelyurt da esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapmak için mahkemeden süre talebinde bulundu.

DURUŞMA 13 MAYIS'A ERTELENDİ

Avukat beyanlarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklara mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı 13 Mayıs'a erteledi.

***

NE OLMUŞTU?

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yaşayan Eda Nur Kaplan, 31 Temmuz 2021 tarihinde Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu’nun cinsel saldırısına maruz kaldığını belirterek şikayette bulunmuştu.

Ardıçoğlu’nun “delil yetersizliği” gerekçesiyle adli kontrol şartıyla serbest bırakılması üzerine Kaplan, 7 Ağustos 2021’de annesine mesaj gönderip yaşamına son vermişti. Kaplan, yaşamına son vermeden önce Yusuf Güzelyurt da “konutu terk etmeme” şartıyla serbest bırakılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Güzelyurt’un serbest bırakılması kararına itiraz etmiş, ardından Güzelyurt ve Ardıçoğlu tutuklanmıştı.

Hazırlanan iddianamede, iki sanık hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 18'er yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Soruşturma aşamasında ifadesine başvurulduktan sonra serbest bırakılan Aşkın Kaya hakkında ise takipsizlik kararı verilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol