birgün

22° AÇIK

Efe Rakı’da sendika üyesi işçiler, işten çıkartıldı

Efe Rakı fabrikasında, sendikaya üye oldukları için 24 işçi işten çıkartıldı.  Konuyla ilgili Tekgıda-İş Sendikası İzmir 7 No'lu Şube yaptığı açıklamada, “İşçilerin anayasal haklarına saygı duyun. İşten çıkartılan işçileri bir an önce işbaşı yaptırmanızı istiyoruz” denildi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 24.06.2022 18:42
Efe Rakı’da sendika üyesi işçiler, işten çıkartıldı
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Menderes Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve 50 işçinin çalıştığı Distile(Efe Rakı) fabrikasında 24 işçi Tekgıda-İş Sendikası’na üye olduğu için işten atıldı. Tekgıda-İş Sendikası İzmir 7 No'lu Şube işten çıkartmaların ardından fabrika önünde basın açıklaması düzenledi.

Açıklamayı okuyan Tekgıda-İş 7 No'lu Şube Başkanı Ömer Atabay, "Efe Rakı işçileri olarak, kötü çalışma koşulları ve düşük ücretlerden dolayı anayasal hakları olan sendikaya üye olma haklarını kullanıp üye olmuşlar ve yeterli çoğunluğa ulaşmışlardır. Akabinde Sendikamız Bakanlığa 3 Mart 2022 tarihinde yetki başvurusunda bulunmuştur. Çalışan 84 üye olarak yeterli çoğunluğu sağladığımız, Çalışma Bakanlığı tarafından sendikamıza resmi olarak bildirilmiştir" dedi.

‘3 İŞÇİYE 1 KAMERA’

Efe Rakı yönetiminin anayasal haklarına saygı duymadığını ilk olarak 8 işçiyi ardından baskı kurarak, 3 işçiye 1 kamera düşecek şekilde yoğun kameralar ile donatıldığını aktaran Atabay, 21 Mart'tan bu yana işten atmaların devam ettiğini söyledi. İşverenin üretim azalması, küçülme gibi gerekçeler sunulurken bir yandan da işçi alımlarını sürdüğünü belirten Atabay, mayıs ayında performans düşüklüğü ile işten atmaların olduğunu son olarak 20 Haziran'da da 6 işçinin daha çıkarıldığını ve toplam sayının 24'e ulaştığını ifade etti. Efe Rakı yönetiminin, bilinçli olarak yetkisiz mahkemeye itiraz ettiğini ve süreci uzatma yolunu seçtiğini dile getiren Atabay, hukuksal mücadelenin de başladığını belirtti.

‘ATILAN İŞÇİLERİ GERİ ALIN’

Atabay, şunları dile getirdi: "Efe Rakı yönetimine son kez barış elini uzatıyoruz. İşçilerin anayasal haklarına saygı duyun. İşten çıkartılan işçileri bir an önce işbaşı yaptırmanızı istiyoruz. Aksi durumda mücadelemizi büyüteceğimizi sadece fabrikanızın önü değil, tüm alanların eylem alanlarımız olacağını belirtiyoruz. "

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun