birgün

20° AÇIK

BİRGÜN EGE 16.10.2020 15:39

Efemçukuru’nda keşif yapıldı

İzmir’in Efemçukuru bölgesinde, İzmir 6. İdare Mahkemesi tarafından Efemçukuru Altın Madeni Kapasite Artışı projesinin “ÇED olumlu” kararının iptali için açılan davada bilirkişi keşfi yapıldı. Keşfe avukatlar ve STK’lerin alınmaması protesto edildi.

Efemçukuru’nda keşif yapıldı

BİRGÜN EGE

İzmir’de İZSU Genel Müdürlüğü’nün Efemçukuru Altın Madeni Kapasite Artışı projesine karşı hukuki zeminde yürüttüğü çevre mücadelesi sürüyor.

Menderes ilçesi Efemçukuru köyü sınırları ve Çamlı Barajı Uzun Mesafeli Koruma Alanı içindeki proje için verilen “ÇED olumlu” kararının iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan davada yeni bir aşamaya geçildi. Madenin çevreye vereceği zararların tespiti için yeniden bilirkişi keşfi yapıldı. Keşfe ise bilirkişilerin şehir dışından kişilerle yürütülmesi ise dikkat çekti.

Keşfe; İZSU temsilcileri, CHP İzmir İl yöneticileri, Konak Kent Konseyi, İzmir Yaşam Alanları, Güzelbahçe Kültür Çevre ve Güzelleştirme Derneği, Ege Çevre ve Kültür Platformu ve birçok çevreci takip etti. Alana ise katılımcılar alınmaması protesto edildi.

NE OLMUŞTU?

Maden sahasının, Tahtalı, Balçova ve Alionbaşı baraj havzaları ile bölgedeki içme suyu yeraltı kaynaklarını tehdit ettiği gerekçesiyle yaklaşık 10 yıl önce İzmir 6. İdare Mahkemesi’ne başvuran İZSU, ÇED olumlu kararının iptalini istemiş, verilen iptal kararı daha sonra Bakanlık ve şirketin temyiz etmesi üzerine Danıştay tarafından bozulmuştu.

Ancak mücadeleden vazgeçmeyen İZSU Genel Müdürlüğü, şirket faaliyetlerinin yeniden önünü açan mahkeme kararını temyize götürdü. Danıştay 6. Dairesi İZSU’nun temyiz talebini haklı görerek, ÇED olumlu kararının hukuka uygunluğu yönünden mahkemenin gerekli incelemeyi yapmadığını belirtti. İzmir 6. İdare Mahkemesi, Danıştay’ın bozma kararı doğrultusunda madenin işletilmesinin her aşamasında ve işletmenin faaliyetinin tamamlanmasından sonra çevreye herhangi bir zararının olup olmadığı konusunda bilirkişi incelemesi yaptırılmasını istedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız