Selçuk İlçe Seçim Kurulu, AKP’lilerin şikâyeti sonrası Efes Selçuk Belediyesi tarafından kentte yenilenen park hizmetinin tanıtımı için asılan “Yeşil Bir Efes Selçuk - Çalışıyoruz” yazılı pankartı, yasakladı. Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Bu skandal kararı tanımıyoruz, yurttaşlarımızın refahı için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Efes Selçuk Belediyesi’nin "Yeşil Bir Efes Selçuk" pankartı yasaklandı

Aycan KARADAĞ 

Selçuk İlçe Seçim Kurulu skandal bir karara imza attı. AKP’lilerin şikâyeti sonrası Efes Selçuk Belediyesi tarafından kentte yenilenen park hizmetinin tanıtımı için asılan “Yeşil Bir Efes Selçuk - Çalışıyoruz” yazılı pankartına yasak getirdi.  

Yasağın gerekçesi olarak, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un “İlan ve reklam yerleri” başlıklı 60’ıncı maddesi gösterildi. Söz konusu madde, seçim dönemi boyunca adayların ve partilerin siyasi faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdikleri görsel tanıtım faaliyetlerini içeriyor. 

Selçuk İlçe Seçim Kurulu Başkanı Kemal Burak Özgür başkanlığında alınan karara ise CHP ve İYİ Partili üyeler muhalefet şerhi koydu. Üyeler, şikâyete konu pankartın seçimle hiçbir ilgisi olmadığını vurgulayarak, bu şikâyetin AKP'nin Efes Selçuk Belediyesi'nin hizmetlerinden rahatsız olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti. 

"BELEDİYE VERDİĞİ HİZMETİ ANLATAN PANKART ASABİLİR"

Muhalefet şerhi şu şekilde: "Şikâyete konu olan pankartın seçimle hiçbir ilgisi yoktur. Belediyeler genel seçimlere dâhil edilemezler. Şikâyete konu olan pankart Selçuk Belediyesinin gerçekleştirmiş olduğu hizmete ilişkin bilgilendirme pankartıdır. Belediyeler kamu kuruluşudur. Belediye verdiği hizmeti gösteren anlatan pankart asabilir ve asmakta zorundadır. Pankartın kaldırılmasını isteyen siyasi partinin belediye hizmetlerinden rahatsız olduğunu gösteren bir şikâyettir bu. Bu pankart bir haftadır orada durmaktadır. Belediyenin kamu kuruluşlarının da siyasete alet edilemeyeceği bilgisi dâhilinde yapılan şikâyete karşı muhalefetimizdir."

"AKIL DIŞI VE TARAFLI"

Konu hakkında açıklama yapan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Türkiye her ne kadar seçim gündemine odaklanmış olsa da, biz Efes Selçuk Belediyesi olarak, kentimize ve yurttaşlarımızın ayrımsız olarak tümüne yönelik sorumluluklarımız gereği çalışma ve hizmetlerimize, seçim sırasındaki ihtiyaçların karşılanması da dâhil olmak üzere, durmadan devam ediyoruz. Ak Partili cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ı temsilen Selçuk İlçe Seçim Kurulu'na yapılan söz konusu başvuru sebebiyle, ilçe seçim kurulunun CHP ve İYİ Partili üyelerinin muhalefet şerhine rağmen aldığı skandal kararı, ülkemizin bürokrasisinin sürüklendiği akıl dışı ve taraflı parti devleti anlayışının bir göstergesi olarak üzüntüyle karşıladık” diye konuştu. 

"KARARI TANIMIYORUZ"

Sengel şunları dile getirdi: “Ne devletimiz ne de belediyelerimiz kimsenin siyasi çıkarlarının arka bahçesi olarak görülemez. Biz yeşil ve yaşanabilir bir Efes Selçuk için çalışmaya devam edeceğiz ve çocuklarımızın ne bugününe ne de yarınlarına kişisel siyasi çıkarların gölgesinin düşmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu skandal kararı tanımıyoruz, her siyasi görüşten Efes Selçuklu yurttaşlarımızın refahı için çalışmaya devam edeceğiz.”