birgün

15° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 30.04.2021 16:57

Efes Selçuk’ta çam ağaçları katledildi

Efes Selçuk’ta TCDD’ye ait Çamlık Tren İstasyonu bölgesinde çam ağaçları kesildi. Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, ağaç katliamına tepki göstererek, "Burada kesime başlayan şirketin elinde hiçbir izin olmadığını, TCDD’nin sadece ihalesini aldığını ancak hiçbir bilirkişi raporunun olmadığını, aynı zamanda da Orman İşletme Şefliği’nin de hiçbir şekilde bilgisinin olmadığını öğrendik" dedi.

Efes Selçuk’ta çam ağaçları katledildi

BİRGÜN EGE

Efes Selçuk’ta TCDD’ye ait Çamlık Tren İstasyonu bölgesinde sabah saatlerinde çam ağaçları kesildi. Ağaçların katledilmesini haber alan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ve Çamlık Köyü halkı bölgeye giderek çam ağaçlarının kesimini durdurdu.

Çamlık Köyü muhtarı ve halkın katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel, “Buraya geldiğimizde gördüğümüz şey kabul edilebilir değildi. Çünkü burada kesime başlayan şirketin elinde hiçbir izin olmadığını, TCDD’nin sadece ihalesini aldığını ancak hiçbir bilirkişi raporunun olmadığını, aynı zamanda da Orman İşletme Şefliği’nin de hiçbir şekilde bilgisinin olmadığını öğrendik” diye konuştu.

efes-selcuk-ta-cam-agaclari-katledildi-870838-1.

Çamlık Köyü halkı ve muhtarı ile yaşanan ağaç katliamına tepki gösteren Filiz Ceritoğlu Sengel, “Bu doğa hepimizin, bu doğa herhangi bir kuruma ait değil. Bu ağaçlar herhangi bir kurumun zatında değil. Herhangi bir şirkete de teslim etmeye niyetimiz yok. O yüzden burada bu katliamı durdurma cesaretinde bulunan tüm halka, muhtarımıza ve bizimle olan herkese sonsuz teşekkürler ediyoruz. Herkes şunu bilsin ki buradan tek bir dal parçasının bile gitmesine izin vermeyeceğiz. 50-60 yılda yetişen ağaçlardan bahsediyoruz. Biz doğa katliamına dur diyenlerden olacağız. Biz her zaman doğayı sermayeye tercih edenlerden olacağız" ifadelerini kullandı.

"Çamlık Köyü’ndeki halkla birlikte savcılığa gerekli şikayette bulunarak hangi kurum bu konuda sorumluysa, hangi şirket bu konuda sorumluysa onları gün yüzüne çıkartmak için mücadele edeceğiz" diyen Sengel, "Yavaş yavaş nefes almamızı istemiyorlar, yavaş yavaş ölmemizi istiyorlar. Ancak Çamlık halkı ve muhtarımız o kadar kararlı ki ve bizler o kadar kararlıyız ki bu gidişata dur demek için elimizden geleni de yapacağız. Burada hepimiz nöbetçi olacağız. Gözümüz, kulağımız, elimiz, ayağımız burada olacak. Çünkü anlaşılan o ki 'bizim zaten bunları kesmeye yetkimiz var' gibi abuk bir açıklamayla bu ağaçları kesmeye yöneliyorlar. Ancak böyle bir yetkileri de yok” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol