birgün

14° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 05.02.2020 10:32

Ege'de sokağa çıktılar: Sol Parti’den hayat pahalılığına ve ranta protesto

SOL Parti, Denizli’de, Uşak’ta, İzmir Karşıyaka’da "Bu rezil düzenin her yanından pislik akıyor, doğalgaz el yakıyor, paralarımız Ensar'a gidiyor" diyerek sokağa çıktı

Ege'de sokağa çıktılar: Sol Parti’den hayat pahalılığına ve ranta protesto

Başkentgaz'ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na 8 milyon dolar aktardığı ortaya çıktı. Kızılay'a ve doğalgaz zamlarına tepkiler gelirken, halk 21 yıldır ödedikleri deprem vergilerinin de nerede olduğunu sormaya devam ediyor. SOL Parti, İzmir'de "Bu rezil düzenin her yanından pislik akıyor, doğalgaz el yakıyor, paralarımız Ensar'a gidiyor" diyerek sokağa çıktı. Karşıyaka Çarşı'da yapılan eylemde basın açıklamasını SOL Parti İzmir adına Ozan Can Özgür okudu.

BU REZİL DÜZENDE FATURAYI HALK ÖDÜYOR

Başkentgaz, Kızılay ve Ensar üçgeninde yolsuzluk, komisyonculuk, vergi kaçaklığı, soygunculuk dahil her şeyin olduğunu belirten Özgür, "Doğalgaza yapılan zam üstüne zamlarla faturalar cep yakıyor. Anlaşılıyor ki, kabaran faturalarımızın nedenlerinden birisi de (gizli) Ensar vergisi. İktidardan ihale alan şirketler halkı soyarak; ihale bedeli olarak paralel vakıflara para aktarıyor ve bunu da Kızılay gibi bir yardım kuruluşunu paravan olarak kullanıp vergiden de kaçarak yapıyorlar" diye konuştu.

Bu rezil düzene ve kirli siyasete razı olmadıklarını vurgulayan Özgür, "İktidar kirli ve karanlık ilişkiler ağında yüzüyor, bu ortaya çıkan ise buzdağının görünen yüzünden başkası değil. Yolsuzluk, vergi kaçakçılığı, komisyonculuk. Başkentgaz’dan Kızılay’a oradan Ensar’a uzanan çemberin her yerinden pislik akıyor. Her yanından pislik akan bu rezil düzene mahkum da razı da değiliz. Birlikte temizleyebiliriz, temizleyeceğiz" şeklinde konuştu.

ege-de-sokaga-ciktilar-sol-parti-den-hayat-pahaliligina-ve-ranta-protesto-684153-1.

UŞAK’TA DA SOKAĞA ÇIKTILAR

SOL Parti Uşak'ta da eylem yaptı. Uşak Belediyesi'nin önünde başlayan eylem kent meydanında bulunan Tiritoğlu Parkı'nda sona erdi. Burada yapılan basın açıklamasını SOL Parti İl Yöneticisi Feridun Metin okudu. Kızılay üzerinden Ensar’a aktarılan 8 milyon doların, iktidarın karanlık para ağını göz önüne serdiğini vurgulayan Metin, "Kızılay, bir tür vergi kaçaklığının paravanı işlevi görüyor. Yandaş şirketlerle iktidarın paralel kasaları arasındaki bağı Kızılay kuruyor. Bir tür yasal paravan görevi üstleniyor. Ancak; Kızılay’ın sadece ortaya çıkan bu olay değil, pek çok benzer işlemin aracısı olduğunu tahmin etmek zor değil" diye konuştu.

Bu düzende yolsuzluk, vergi kaçakçılığı ve komisyonculuk olduğunu söyleyen Metin, "Başkentgaz’dan Kızılay’a oradan Ensar’a uzanan çemberin her yerinden pislik akıyor. Uşak Belediyesi de borç batağından kurtulmanın yolunu suya yüzde 50 zam yapmakta bulmuştu. 1 Ocak’tan beri suyu zamlı kullanıyoruz. Uşak Belediyesi doğrultamadığımız belimizi bir kez daha büktü. Uşak Belediyesi, yandaşlara akıtılan para yüzünden borç batağına saplanan Belediyeyi, halkın en temel ihtiyaçlarına zam yaparak kurtarmaya çalışıyor. İktidar kirli ve karanlık ilişkiler ağında yüzüyor, bu ortaya çıkan ise buzdağının görünen yüzünden başkası değil. Her yanından pislik akan bu düzene mahkum değiliz. Hep birlikte temizleyebiliriz ve temizleyeceğiz" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız