birgün

28° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 05.06.2020 08:28

Ege’yi maden şirketleri kuşattı

Ege’yi maden şirketleri kuşattı

AYCAN KARADAĞ

TMMOB’ye bağlı Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, İzmir ve Ege Bölgesi’ne dair çevre durum raporunu açıkladı. Kınay, bölgede çevresel risklerle ilgili hukuki ve toplumsal mücadelenin devam ettiğini vurgularken, Efemçukuru, Çukuralan altın madenlerinin; Gördes ve Çaldağ’da işletilmesi planlanan nikel madenlerinin su kaynaklarına ve çevrelere verdiği zararları hatırlattı. Hukuki mücadelelerinin sürdüğünü belirten Kınay, “İşletmelerin yarattığı olumsuz etkileri de yaşıyor ve görüyoruz” diye konuştu.

Ege’de ranta ve talana karşı mücadele eden tüm yaşam savunucularının yanlarında olduklarını belirten Kınay sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Ülkemizde ve kentlerimizde doğal varlıklarımızın korunarak geliştirilmesini yaşamsal bir olgu olarak değerlendiriyoruz. 5 Haziran Dünya Çevre Günü`nde, Mersin Akkuyu ve Sinop`ta nükleer santrallara, Aliağa`da kömürlü termik santrallara, Gaziemir’de nükleer atıklara, Bergama ve Eşme`de siyanürlü altın madenciliğine, Gördes ve Turgutlu Çaldağ`da nikel madenciliğine karşı mücadele yürüten toplum kesimleri ile dayanışma kararlılığımızı dile getiriyor, bu süreçte taraf olduğumuzu; yaşamın ve kamu yararı tarafında olduğumuzu tekrarlıyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız