birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 11.12.2018 13:59

Egemen Bağış: Bir anda bu kadar sarı yelek nereden çıktı?

Egemen Bağış: Bir anda bu kadar sarı yelek nereden çıktı?

Eski Avrupa Birliği ve Devlet Bakanı Egemen Bağış, "Şu anda zaten Avrupa’yı kasıp kavuran bir dalga var. Fotoğraflara, görüntülere baktığınız zaman biz bu filmi daha önce görmüştük diyoruz’’ dedi.

İstanbul Esenyurt Üniversitesi (İESU) Kariyer Geliştirme Ofisi tarafından ‘’Türkiye ve Gelecek Vizyonu’’ konulu konferans düzenlendi. Konferansı Eski Avrupa Birliği ve Devlet Bakanı, Stratejik Danışman Egemen Bağış verdi.

Konferanstaki konuşmasında Fransa’da yaşanan sürecin Türkiye’ye çok tanıdık geldiğini söyleyen Bağış, "Şu anda zaten Avrupa’yı kasıp kavuran bir dalga var.

Eski Avrupa Birliği ve Devlet Bakanı Egemen Bağış, Fransa’daki Sarı Yelekliler’in eylemcilerini Türkiye’de 2013 yılında yaşanan Gezi direnişine benzeterek, "Gezide bize yaşatılanları şimdi Fransa ve tüm Avrupa yaşıyor, yaşayacak" dedi.

Bağış, " Aynı kareler, aynı olaylar, su püskürtmeleri, biber gazları ve kargaşa. Yani demek ki birileri bu stratejiyi çok iyi kurguluyor. Zamanında Tunus’ta, Libya’da, Cezayir’de, Şili’de, Ukrayna’da ve bizde yaşanan olaylar oldu ama bir fark var, bizde diğerlerinde olduğu gibi hükümet çökmedi, devlet çökmedi. Şu anda Avrupa’da olduğu gibi devlet ve hükumet bizde geri adım da atmadı. Çünkü bunun suni bir kalkışma olduğu anlaşılmıştı" dedi.

Türkiye’de Gezi döneminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan etrafında kenetlenerek aşıldığını söyleyen Egemen Bağış, “Ne oldu, nasıl oldu bir anda bir kıvılcımla bu kadar sarı yelek nereden çıktı? Bu kadar insanın kumanyası, yeme içme ihtiyacı, doğal ihtiyaçları hepsi bir şekilde hallediliyor. Demek ki burada bir organizasyon var. Şimdi bunların nasıl olduğunu anlamaya çalışıyorlar ama biz bunu gördük, 2013 Mayıs’ında Türkiye bunun benzerini yaşadı. Ama Allah razı olsun milletimizin dirayetiyle biz bu işi aştık. O günlerde bunu kazasız, sıkıntısız aşan ilk ülke de Türkiye olmuştur" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol