Denizli’nin Pamukkale ilçesinde eğitim alanı olarak ayrılan bölge, AKP’li Zeybekci’nin ortağı olduğu şirketin talebiyle ticaret alanına çevrildi. CHP’li ve İYİ Partili Meclis üyeleri karara şerh koydu.

Eğitim alanı ranta çevrildi

Uğur KURNAZ

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde eğitim alanı olarak ayrılan bölge, ticaret alanı olarak kullanıma açılıyor. Karşıyaka Mahallesi’nde 2011 yılında Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararıyla imar planı değiştirilerek ‘eğitim alanı’na dönüştürülen bölgeye 9 yıldır kamulaştırma yapılmadı.

Bölgedeki parsel sahiplerinin bu 9 yıllık sürede hak kaybının ortaya çıktığı ileri sürüldü. 2011 yılından sonra bölgenin nüfusuna göre yeterli okul alanının ayrıldığı iddia edilerek, planda değişiklik yapıldı.


Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 17 Şubat 2020 tarihinde imar planı değişikliğini onaylayarak, ‘eğitim alanı’ olarak ayrılan bu bölgeyi ‘ticaret alanı’na çevirdi.

Ticaret alanı olarak kullanıma talep eden şirket ise eski Ekonomi Bakanı AKP’li Nihat Zeybekci’nin ortağı olduğu Turkuaz Motorlu Araçlar Tic. San. A.Ş.
CHP Pamukkale Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Bülent Taylan Kaplan ve İYİ Parti Pamukkale Belediyesi Meclis Üyesi Bilal Güner karara şerh koydu. Üyeler, söz konusu parselin hazine arazilerinin ortasında yer aldığını vurgulayarak şu ifadelerle karara itiraz etti:

“Arazi eğitim alanı olarak belirlenmiş olup bölgenin sosyal donatı alanlarında biri. Yapılan değişiklikle ticari alan olarak değiştirilen bölge hazine arazilerinin ortasında yer alıyor. Eğitim amaçlı kullanabilecek alanları fiziken bölmekte. Bölgede ve ilçede eğitim alanına ihtiyaç var. Dolayısıyla imar planındaki sosyal donatı alanları dengesi kamu aleyhine bozuldu.”