birgün

16° KISA SÜRELİ YAĞMUR

EĞİTİM 21.02.2020 06:00

Eğitim bütçesini yutan Maarif Vakfı, hedefe ulaşamadı

Eğitim bütçesinden 1,2 milyar TL aktarılan Maarif Vakfı 2016 yılından bugüne 19 milyon TL de bağış topladı. Erdoğan’ın, “FETÖ’nün olduğu 193 ülkede siz de olacaksınız” dediği vakıf, 66 ülkeye ulaşarak hedefin altında kaldı

Eğitim bütçesini yutan Maarif Vakfı, hedefe ulaşamadı

Mustafa Mert BİLDİRCİN

Yurtdışındaki FETÖ okullarının devralınması amacıyla kurulan Türkiye Maarif Vakfı’nın Başkanı Birol Akgün, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyelerine vakfın bugüne kadar yaptığı çalışmaları anlattı.

Milyonlarca liralık bütçesi ve eğitim bütçesinden aldığı pay nedeniyle “Milli Eğitim Bakanlığı’nın arka bahçesi” olarak nitelendirilen vakfın kuruluşundan bugüne 19 milyon TL bağış topladığı öğrenildi.

Maarif Vakfı’nın bütçesi ve yönetim yapısının masaya yatırıldığı komisyon toplantısında söz alan CHP Millevekilleri, “Milli Eğitim Bakanlığı varken neden Maarif’e ihtiyaç duyuldu?” diye sordu.

Maarif Vakfı’nın adeta bir, “Paralel eğitim bakanlığı” gibi hareket ettiği, resmi veriler ile de netlik kazandı. Çoğu Gülen yapılanmasından devralınan 323 eğitim kurumu ile dünya genelinde 66 ülkede faaliyet gösteren vakfın 39 bin 157 öğrenciye ulaştığı bildirildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “FETÖ’nün yaygın ve etkin olduğu ülkelere öncelik verin, 193 ülkede olun” dediği Maarif Vakfı, 66 ülkede faaliyet göstermesi itibarıyla da hedefin çok gerisinde kaldı.

Ayrıca vakfın Arnavutluk’ta bir üniversiteyi devraldığı, bütçeden 2016 yılından bugüne kadar 919 milyon 47 bin lira para aktarıldığı, bağışlarla birlikte bu tutarın 941 milyon 824 bin lira olduğu ifade edildi.

İŞBİRLİĞİ YAPILAN KURULUŞLAR SIR

Vakfa, 2016 yılından bugüne MEB bütçesinden aktarılan para 1,2 milyar TL’ye ulaştı. Maarif Vakfı Başkanı Akgün, vakfın kuruluş kanunu gereği şartlı bağış alabildiğini de anımsattı. Türkiye’den 120 kurumla işbirliği yapıldığını ifade eden Akgün, işbirliği yapılan kurumların isimlerini ise paylaşmaktan kaçındı. Komisyon üyelerinin, “İşbirliği yapılan kuruluşlar hangileridir?” sorusuna Akgün’ün yanıtı, “İsterseniz, size daha sonra listeyi ileteceğiz” oldu.

TÜRKİYE’DEKİ KURUMLAR DARMADAĞIN

CHP Milletvekili Serkan Topal ve HDP Milletvekili Kemal Bülbül, Maarif’in MEB yetkileri ile donatıldığına dikkati çekti. Türkçe’nin yabancı ülkelerde öğretilmesi için çalışan hali hazırda Yunus Emre Vakfı’nın olduğuna vurgu yapan Bülbül, “Türkiye’de eğitimi teşkil eden kurumlar darmadağın durumdayken global bir çabaya girmek mantıklı mı?” diye konuştu. CHP’li Topal ise vakfın yönetim kurulunda çok sayıda AKP’li ismin yer aldığının altını çizerek “MEB varken neden Maarif’e ihtiyaç duyduk?” diye sordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol