birgün

22° AÇIK

BİRGÜN EGE 26.10.2020 18:16

Eğitim 'çok uzak': Ege Üniversitesi de sınıfta kaldı

Ege Üniversitesi'nde güz dönemi dersleri bugün itibariyle başladı. Yeni dönemin ilk gününde uzaktan eğitim sistemi çöktü.

Eğitim 'çok uzak': Ege Üniversitesi de sınıfta kaldı

BERKAY SAĞOL

Türkiye'deki hemen hemen tüm üniversitelerde uzaktan eğitimde çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Birçok öğrenci eşitsiz şartlardan dolayı derslere giremezken, şartları uygun olan öğrenciler ise ders saatlerinde yoğun trafikten dolayı sistemin çökmesiyle karşı karşıya kalıyor.

Güz döneminin de uzaktan yapılacağı açıklanmasının ardından İzmir’in köklü üniversitelerinden Ege Üniversitesi (EÜ) 26 Ekim itibariyle eğitime başladı. Üniversite tarafından yapılan açıklamada, her türlü altyapıyının sağlandığı, online eğitimin sorunsuz olacağı, ZOOM, Microsoft TEAMS gibi alternatif uygulamalardan kesinlikle ders yapılmayacağı söylenmiş, derslerin EGEDERS üzerinden sürdürüleceği açıklanmıştı.

EN YÜKSEK BÜTÇEYİ ALAN ÜNİVERSİTELERDEN

En yüksek bütçeyi alan üniversitelerden biri olan Ege Üniversitesi'nn sistemi dönemin ilk günü çöktü. Sabah saatlerinde canlı derslerine girmek için çabalayan öğrencilerin ve akademisyenlerin sisteme giriş yapamadığı öğrenildi.

Sistemin çökmesinin ardından öğrenciler sosyal medya üzerinden, "Ege Üniversitesi'nin neyi düzgün zaten de sistemi düzgün çalışsın. Ders kaydı yapmamız bile bizim için bir lüks", "Süper bir sistem ve harika bir altyapıyla daha ilk günden derse giremedik teşekkürler", "Hoca bile sistemden düşüyor. Gerçekten bir site yapıp server almak bu kadar zor olmamalı" diyerek tepki gösterdi.

egitim-cok-uzak-ege-universitesi-de-sinifta-kaldi-797482-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol