birgün

6° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 12.07.2016 09:36

Eğitim emekçileri Ankara’ya yürüyor

Eğitim Sen üyesi emekçiler; baskı, sürgün, soruşturma ve cezalara karşı bugün Aydın’dan Ankara’ya doğru yürüyüş başlatıyor. Eğitim Sen Genel Başkanı Karaca: Aydın’da 52 arkadaşımız meslekten atılmak isteniyor. Baskılara boyun eğmeyeceğiz!

Eğitim emekçileri Ankara’ya yürüyor

EMEK SERVİSİ

KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), üyelerine yönelik baskı, sürgün, soruşturma ve cezaların son bulması talebiyle Ankara’ya yürüyor. Eğitim Sen Şube Başkanları, Merkez Denetleme ve Disiplin Kurulu üyelerinin katılımıyla yapılacak yürüyüş, bugün Aydın’dan başlayacak, 15 Temmuz’da Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapılacak basın açıklaması ile sona erecek.

16 bin öğretmene grev soruşturması
BirGün’e
konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, son dönemde Milli Eğitim Bakanlığı ile hükümetin Eğitim Sen üyelerine dönük baskısının arttığını dile getirerek, yalnızca 29 Aralık’ta yaptıkları grev nedeniyle 16 bin Eğitim Sen üyesine soruşturma açıldığını belirtti. Yaptıkları grev ve eylemlerin ‘suç olduğu’ yönünde bir algı yaratılmak istendiğini vurgulayan Karaca, “Grev yapmanın, miting yapmanın, açık alan açıklaması yapmanın suç değil, sendikal hak olduğunu bir kere daha vurgulamak amacıyla yürüyoruz” dedi.

52 öğretmen meslekten atılabilir
Baskıların 29 Aralık greviyle sınırlı kalmadığına da dikkat çeken Karaca, “Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘cumhurbaşkanına hakaret’ vb iddialarla üyelerimize soruşturma açılıyor. 25 üyemiz bu soruşturmalar kapsamında açığa alındı. Açığa alınanlardan biri de İzmir 1 Nolu Şube Başkanımız Bahri Akkan. Üstelik bu soruşturmalar şimdi başka bir safhaya taşındı. Aydın’da 52 öğretmenin dosyası, meslekten çıkarma istemiyle Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na gönderildi ve meslektaşlarımızdan savunma istendi. İlk olarak Aydın’da gördüğümüz bu uygulamaya tepkimizi ifade etmek için yürüyüşümüzü Aydın’dan başlatıyoruz” diye konuştu.

‘Baskı uygulamalarına boyun eğmeyeceğiz’
Eğitim Sen üyelerinin hem eğitim alanında hem de demokrasi konusunda yanlış gördükleri uygulamalara tepki gösterdikleri, kararlı bir duruş sergiledikleri için hedef olduğunu ifade eden Karaca, “Dört gün sürecek yürüyüşümüz sırasında çeşitli illerde basın açıklamaları gerçekleştireceğiz. Bu eylemlerimize konfederasyonumuz ve bağlı sendikaların yanı sıra, başta DİSK ve TTB olmak üzere çeşitli emek örgütleri ve demokrasi güçleri de destek verecek. Yürüyüşümüzü Bakanlığın önünde yapacağımız eylemle tamamlayacağız. Bu eylemde bir kez daha baskılara, sindirme politikalarına boyun eğmeyeceğimizi, bu uygulamalara derhal son verilmesi gerektiğini dile getireceğiz” ifadelerini kullandı.

ÖDP’den eğitim emekçilerine destek
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), kamu emekçilerinin Aydın’dan başlayacak yürüyüşüne destek çağrısında bulundu. Merkez Yürütme Kurulu’nun yayımladığı genelgede, “AKP tüm kesimleri olduğu gibi kamu emekçilerini de baskı altına alarak susturmaya çalışıyor. Son dönemde özellikle açılan soruşturma, meslekten men talepleriyle ilerici kamu emekçileri tasfiye edilip susturulmak isteniyor. Kamu emekçileriyle dayanışma içinde olacağız” denildi.

Yürüyüş ve eylem programı
»
12 Temmuz Salı günü saat: 16.00’da Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde oturma eylemi ve basın açıklaması,
» 13 Temmuz’da İzmir’de, İzmir 1 No’lu Şube Başkanımızın da içinde olduğu dava duruşması öncesinde basın açıklaması ve duruşmaya katılım,
» 14 Temmuz saat 16.00’da Bursa’da yürüyüş ve basın açıklaması,
» 14 Temmuz saat 19.00’da Eskişehir’de yürüyüş ve basın açıklaması,
» 15 Temmuz saat 14.00’de Milli Eğitim Bakanlığı önünde oturma eylemi ve basın açıklaması.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız