birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 16.11.2017 10:45

Eğitim konusunda en çok endişe yaşayan ülke Türkiye

Eğitim konusunda en çok endişe yaşayan ülke Türkiye

Uluslararası çapta yapılan bir araştırmaya göre, Türkler eğitim alanında dünyanın en endişeli ülkesi olarak ön plana çıktı.

Ipsos, insani gelişim algısını ölçmek amacıyla 28 ülkede 26.489 kişiyle araştırma yaptı. 'Gelecek 15 yılda ülkenizin durumu nasıl olur?' diye sordu.

Türkiye’de yüzde 46 'Kötüye', yüzde 34 'İyiye gider' dedi Uluslararası araştırma şirketi Ipsos, Bill ve Melinda Gates Vakfı adına dünyadaki insani gelişim konusunda ilerleme ve kamuoyunun farkındalık algısı üzerine bir araştırma gerçekleştirdi.

28 ÜLKE 26 BİN KİŞİ

Artı Gerçek'in aktardığı habere göre, 28 ülkeden 26.489 kişinin katıldığı online araştırmada, insanlara global gelişmeler hakkındaki algıları, gelecekten beklentileri ve dünyayı endişelendiren konular hakkında sorular yöneltildi.

21 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmaya her ülkeden 1000'den fazla kişi katıldı.

DÜNYA GENELİ KARAMSAR

Habertürk'ün haberine göre, Ipsos'un araştırmasına katılanlara gelecek 15 yılda kendileri, aileleri ve ülkelerine dair beklentileri soruldu. Araştırmaya katılanlar, hayat kalitesindeki iyileşmeye rağmen, gelecek 15 yılda dünyadaki genel durumun kötüye gideceği öngörüsünü paylaştı.

TÜRKİYE AVRUPA'YLA AYNI FİKİRDE

Araştırmada 'Gelecek 15 yılda tüm dünyada yaşam şartları iyiye mi gider, kötüye mi?' sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 27'si yaşam koşullarının gelecek 15 yılda da aynı kalacağı, yüzde 29'u daha kötüye gideceği görüşünde. Katılımcıların yüzde 35'i ise dünyada yaşam koşullarının iyiye gideceğini söyledi. Fransa ve Belçika başta olmak üzere Avrupa ülkeleri bu soruya ağırlıklı olarak 'Kötüye gider' yanıtını verdi.

'KÖTÜYE GİDECEK' ALGISI HAKİM

Aynı soruyu Türkiye'den yüzde 43 'Kötüye gider', yüzde 28 'İyiye gider', yüzde 25 'Aynı kalır' diye yanıtlayarak, Batı ülkeleriyle aynı fikirde olduğunu ortaya koydu.

TÜRKLER UMUTLU

Katılımcılara gelecek 15 yılda kendi yaşam koşullarına dair beklentileri de soruldu. Bu soruya Türkiye'den katılanların yüzde 43'ü ‘Durumum iyiye gider' yanıtını vererek, umutlu olduklarını belirtti.

Aynı soruyu katılımcıların yüzde 26'sı ‘Kötüye gider', yüzde 27'si ise ‘Aynı kalır' diye yanıtladı.

'KAYBEDENLER' UMUDUNU KORUYOR

Senegal (yüzde 82), Nijerya (yüzde 79), Kenya (yüzde 78) gibi Afrika ülkeleri bu soruya büyük oranda ‘Durumumuz iyiye gider' diyerek başı çekti.

Onları, yüzde 75 ‘İyiye gider' yanıtıyla Endonezya, Hindistan ve Peru takip etti. Güney Kore, İngiltere ve Japonya gibi gelişmiş ülkeler, ortalama yüzde 44 oranında ‘Durum aynı kalır' cevabını verdi.

Fransa (yüzde 31) ve Belçika (yüzde 28) ise vatandaşlarının bireysel durumlarının kötüye gideceğine inandığı ülkeler oldu.

Araştırma kapsamında katılımcılara 'Gelecek 15 yılda ülkenizin durumu nasıl olur?' sorusu yöneltildi.

Güney Afrika'nın yüzde 52'si bu soruya 'Kötüye gider' yanıtıyla en çok endişe duyanlar arasında ilk sırayı aldı.

Türkiye'den katılımcıların yüzde 46'sı da gelecek 15 yılda ülkenin durumunun kötüye gideceğine, yüzde 34'ü iyiye gideceğine inandığını söyledi. Aynı soruya yüzde 18 ise 'Aynı kalır' yanıtını verdi.

Hindistan ve Çin, Kenya, Senegal, Nijerya'dan katılımcıların çoğunluğu, gelecek 15 yılda ülkelerinin durumunun iyiye gideceğini belirtti.

EĞİTİM ENDİŞE KAYNAĞI

Hem Türkiye hem de dünya genelinde gelecek yıllarda daha kötüye gideceği beklentisinin yüksek olduğu konuların başında eğitim geliyor. ‘Gelecek 15 yıl içinde ülkenizdeki eğitim kalitesi iyiye mi gider kötüye mi?' sorusuna Türkiye'deki katılımcıların yüzde 48'i ‘Kötüye gider' cevabını verdi.

Böylece ankete katılan 28 ülke arasında eğitim konusunda en çok endişe yaşayan ülke Türkiye oldu.

‘GÜVENLİK VE ÇATIŞMA ARTACAK'

Türkiye, ulusal güvenlik meselesiyle ilgili endişesiyle dünya sıralamasında ilk sıralarda. Türkiye'nin yüzde 61'i ‘gelecek 15 yılda uluslararası güvenlik ve çatışma'nın kötüye gideceğine inanıyor.

28 ülkeden katılanların yüzde 26'sı bu soruyu ‘İyiye gider', yüzde 43'ü ‘Kötüye gider', yüzde 24'ü ‘Aynı kalır' diye yanıtladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre dünyanın sadece çeyreği güvenlik ve çatışma konusunda ilerleme olacağı görüşünde. Batı Avrupa dahil, çoğunluk olumlu gelişme beklemiyor.

TERÖR, KUTUPLAŞMA, BEKA SORUNU

Aştırma sonuçlarını değerlendiren, ABD New York Üni. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin: "Türkiye'deki karamsarlığı, 3 sorunun aynı anda yaşanması yaratıyor: Terör, beka sorunu, kutuplaşma… Son dönemde, yukarıda sıraladığımız güvenlik riskleri ve bu risklerin eşzamanlı yaşanması, endişe-güvensizlik- karamsarlık duygusunun toplumun geniş kesimlerince yaşanmasına neden oldu."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol