birgün

24° AZ BULUTLU

EĞİTİM 30.08.2020 07:10

Eğitim Sen’i suçladı vakaları konuşmadı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitim Sen’in vaka açıklamasını “istismar zemini” olarak değerlendirirken okullarla ilgili herhangi bir bilgi vermedi. Eğitim Sen Başkanı Aydoğan “Bu ifadeleri reddediyoruz” dedi.

Eğitim Sen’i suçladı vakaları konuşmadı

Anıl Varlı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dün uzaktan eğitimle ilgili bilgi vermek için basın toplantısı yaptı. Toplantıda Eğitim Sen’in Covid-19 yayılan okul sayılarıyla ilgili verdiği bilgi kendisine sorulunca da bu açıklamaları ‘istimar zemini’ olarak yorumladı ve ‘daha zekice açıklamalara ihtiyacımız var’ dedi. Bakan Selçuk kaç okuldaki öğretmene virüs yayıldığı konusuyla ilgiliyse herhangi bir cevap vermedi.

Selçuk’un açıklamalarıyla ilgili BirGün’e değerlendirmelerde bulunan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan “Bakanın sendikamızın yaptığı açıklamaları istismar olarak ifade etmesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz” dedi.

‘Reddediyoruz’

Covid-19 tanısı konulan öğretmenin olduğu 176 okul bulunduğunu hatırlatan Aydoğan şunları ifade etti: “Okulların salgına hazırlıklı olmadığını, 21 Eylül’ de seyreltilmiş ve aşamalı olarak okulların açılacağı açıklamasına rağmen okulların yüz yüze eğitime hazırlıklı olmadığını yaşayarak gördük. MEB; hâlâ salgına karşı etkili, uygulanabilir bir plânlamaya sahip değil, okullar salgına hazırlıksız. Okullarda salgına karşı mücadele etmek eğitim emekçilerine bırakılmış durumda! Milli Eğitim Bakanı’nın sorun yaşanan okullarda alınan önlemleri paylaşması; kamuoyuna yaşanılan kaygıları giderecek açıklamaları yapması gerekirken sendikamızın yaptığı açıklamaları istismar olarak ifade etmesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz.”

‘Bir kez daha uyarıyoruz’

Günlerdir ülkenin her yerinde Eğitim Sen üyelerinin halk sağlığı için çaba harcadıklarını aktaran Aydoğan şöyle devam etti: “MEB’in yapması gerekeni biz yapıyor, yaşamlarımıza sahip çıkıyoruz. MEB’i bir kez daha uyarıyoruz: Öğrencilerimizin, eğitim emekçilerinin sağlığından, gereken önlemleri almaktan sorumlular... Halkın öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçileriyiz. Açıklamalarımıza, içeriğine eğitim emekçileri olarak biz karar veririz. Tarihsel ve toplumsal sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Öğrencilerimizin eğitim hakkına, eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin sağlık hakkına sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol