birgün

9° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 24.08.2021 12:59

Eğitimci, gazeteci ve politikacı Murtaza Ak yaşamını yitirdi

Almanya’da yaşayan Rüsselsheim İl Genel Meclisi eski Başkan Yardımcısı Murtaza Ak, kalp krizine yenik düştü. 1980’li yıllardan bu yana önce öğretmen ve gazeteci, sonra da politikacı olarak, Almanya‘daki göçmen toplumunun eşit haklar mücadelesinde aktif olarak yer alan Ak, 66 yaşındaydı.

Eğitimci, gazeteci ve politikacı Murtaza Ak yaşamını yitirdi

BirGün Frankfurt

Politikacı, öğretmen ve gazeteci olarak 80’li yıllardan bu yana Almanya‘daki Türkiye kökenli göçmen toplumun eşit haklar mücadelesinin ön sıralarında yer alan Murtaza Ak, 66 yaşında yaşamını yitirdi.

Frankfurt yakınlarındaki Rüsselsheim kenti İl Genel Meclisi’ne 2001 yılında seçilen Murtaza Ak, uzun yıllar Meclis Başkan Yardımcılığı‘nı üstlenmişti (2001-2016). Asıl mesleği öğretmenlik olan Ak, 1986 yılından bu yana Rüsselsheim‘daki ‘Humboldt Schule’de Türkçe ve Türk kültürü dersi öğretmeni olarak görev yaptı.

Ak, aktif politika çalışmalarından önce de uzun süre Milliyet gazetesine Almanya’nın Hessen eyaletinden, özellikle de Rüsselsheim ve çevresinden muhabir olarak katkıda bulunmuştu. Almanya‘ya 1980 yılında gelen Murtaza Ak, yaşamının ilk altı yılını Augsburg’da, ondan sonrasını da Rüsselsheim‘da geçirdi.

SPD ÜYESİYDİ

Politikacı, gazeteci ve eğitimci olarak aktif bir sosyal yaşamı olan Murtaza Ak, 1999 yılından bu yana SPD üyesiydi. Hessen-TÖDER’in (Hessen Türk Öğretmenler Derneği) kurucu üyeleri arasında yer alan Murtaza Ak‘ın yöneticileri ve üyeleri arasında bulunduğu diğer derneklerden bir bölümü şöyle:

Türk Öğretmenler ve Veliler Derneği, Türk Veliler Jenerasyonu, Rüsselsheim Çocukları Koruma Birliği, Rüsselsheim Karnaval Derneği, Rüsselheim Sanat Derneği, Rüsselsheim Alzheimer ve Demans Hastaları Birliği.

Bir rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmasına karar verilen Murtaza Ak‘ın ambulans aracı yol alırken kalp krizi geçirdiği ve tüm çabalara karşın kurtarılamadığı öğrenildi.

Ailesinden yapılan açıklamaya göre Murtaza Ak, 26 Ağustos Perşembe günü “Wiesbaden – Südfriedhof”ta (Adres: Siegfriedring 25, 65189 Wiesbaden) saat 13.00‘te düzenlenecek cenaze töreninin ardından toprağa verilecek.