birgün

-1° HAFİF KAR DUŞU

GÜNCEL 13.11.2021 08:29

Eğitimin 10 haftası eksiklerle geçti

Eğitimin 10 haftası eksiklerle geçti

Haber Merkezi

Öğrenci Veli Derneği’nin (Veli der) ‘Salgında Yüz Yüze Eğitimde Ara Tatil Dönem Raporu’na göre salgında yüz yüze eğitimde en az 22 eğitim emekçisi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Yüz yüze eğitimin 10’uncu haftasını doldurduğu hatırlatılan raporda, 6 Eylül’ den bu yana yüzlerce sınıfın karantinaya alındığının altı çizildi.

Yüzlerce eğitim emekçisi ve öğrenciye pozitif tanısı konduğuna dikkat çekilen açıklamada, geride kalan 10 haftada yaşananlar özetle şöyle sıralandı:

►Ek derslik, yeterli sayıda okul yapımı sağlanmadı. Yeterli öğretmen ataması yapılmadı. Ders süreleri kısaltılmadı. Sınıflar seyreltilmedi. Hijyen, fiziki mesafe, havalandırma ile ilgili önlemler alınmadı. Salgında yardımcı personel sayısı daha da artırılması gerekirken İŞKUR tarafından MEB’ e yalnızca 42 bin kadro ayrıldı.
►Yüz yüze eğitimde alınması gereken önlemler için ayrılmayan kaynaklar salgının başından itibaren olduğu gibi ‘ekonomik öncelikler’ için kullanıldı.
►4 Eylül tarihinde 2017’de yayınlanan yönetmelik kaldırılarak yükseköğretim yurdu bulunan kimi vakıf ve derneklerin desteklenmesi için yeni yönetmelik yayınlandı.
►MEB’in verileri ile en az 170 bin öğretmene ihtiyaç varken yalnızca 15 bin öğretmen atamasının yapılacağı haberi açıklandı.
► MEB, 2020-2021 istatistikleri açıklandı ve kamu okullarında derslik başına düşen öğrenci sayısı 25,5 iken özel okullarda 9,4 olduğu verileri paylaşıldı. Son bir yılda öğrenci sayısının 155 bin 938 azaldığı yer aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol