Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), bugün ve yarın belirlenen yer ve güzergahlar dışında eylem yapılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi. Açıklamada ayrıca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 18 Şubat 2022 tarihinden bu güne 46 ilde 15 bin 574 kişinin katıldığı 174 etkinlik düzenlediği ifade edilirken, bu etkinliklerde 'kanuna aykırı hareket ettiği' belirtilen 12 kişi hakkında yasal işlem yapıldığı kaydedildi.

EGM’den 8 Mart açıklaması: İzinsiz yerlerde gösteriye müsaade edilmeyecek

Emniyet Genel Müdürlüğü, (EGM) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında ülke genelinde yapılan etkinliklere ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada,18 Şubat 2022 tarihinden itibaren 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için 46 ilde 174 etkinlik düzenlendiğini ve bu etkinliklere 15 bin 574 kişinin katıldığı bildirildi.

EGM'den yapılan yazılı açıklamada, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında daha önceden ilan edilen yerlerde açık hava toplantısı ve diğer etkinlikler (basın açıklaması, bildiri dağıtma, stant açma, kapalı yer toplantısı, pankart açma ve yürüyüş) şeklinde düzenlenmiştir. Bu etkinliklerde kanuna aykırı hareket eden 12 şahıs hakkında yasal işlem yapılmıştır” denildi.

"İZİNSİZ EYLEME MÜSAADE EDİLMEYECEK"

EGM, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında daha önceden belirlenen yerler dışında toplantı ve gösteri yürüyüşleri yapılmasına izin verilmeyeceğini de duyurdu.

Açıklamada, şöyle dendi:

“Bugün ve 8 Mart 2022 tarihinde de etkinlikler aynı şekilde 2911 sayılı Kanun kapsamında daha önceden toplantı ve gösteri yürüyüşleri yapılabileceği ilan edilen yerlerde ve güzergahlarda yasal çerçeve içerisinde düzenlenebilecektir. Belirlenen bu yerler dışında kalan alanlarda kanuna aykırı şekilde eylem yapılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Bu konu ile ilgili etkinliklerin yasal zeminde ve belirlenen yerlerde huzur ve güven ortamı içerisinde yapılması için tüm güvenlik tedbirleri alınmıştır.”