birgün

13° PARÇALI BULUTLU

EGM: Dink suikastı sanıklarından Ahmet İskender, Türkiye'ye getirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü, "Hrant Dink suikastında kullanılan silahı sakladığı, faile cinayet için borç para verdiği, cep telefonunu cinayet için iletişim aracı olarak kullandırdığı tespit edilen Ahmet İskender, Kırgızistan'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmiş ve tutuklanmıştır" açıklamasında bulundu.

GÜNCEL 27.03.2022 16:17
EGM: Dink suikastı sanıklarından Ahmet İskender, Türkiye'ye getirildi
Abone Ol google-news

Emniyet Genel Müdürlüğü, Hrant Dink cinayetinden aranan Ahmet İskender'in Kırgızistan'da yakalanarak Türkiye'ye getirildiğini duyurdu.

EGM'den yapılan açıklamada "Gazeteci Hrant DİNK suikastında kullanılan silahı sakladığı, faile cinayet için borç para verdiği, cep telefonunu cinayet için iletişim aracı olarak kullandırdığı tespit edilen ve olayın firari sanığı olarak aranan Ahmet İSKENDER isimli şahıs, Kırgızistan'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmiştir," denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Şahsın, Emniyet İstihbarat Başkanlığı, Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ve İnterpol-Europol Daire Başkanlığı'nın çalışmalarıyla Kırgızistan Bişkek’te saklandığının tespit edilmesinin ardından Türkiye'nin Kırgızistan Büyükelçiliği ve İçişleri Müşavirliğimiz ile derhal irtibata geçilmiş, ayrıca Kırgızistan İçişleri Bakanlığı'na şahsın yakalanarak ülkemize teslim edilmesi talebi iletilmiştir.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Kırgızistan’da bulunan Türk Büyükelçiliğimiz ve İçişleri Müşavirliğimiz koordinesinde, Kırgızistan Emniyet Birimlerince şahsın 26.02.2022 tarihinde yakalanması sağlanmıştır.

Şahıs, 26.03.2022 tarihinde, İnterpol-Europol Daire Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı personeli tarafından Kırgızistan'dan ülkemize getirilmiştir.

Ahmet İSKENDER’in üzerinde kardeşi M.İ.’ye ait olan ancak kendi fotoğrafı bulunan pasaport da ele geçirilmiştir.

Hakkında 12 yıl 6 ay onaylanmış hapis cezası bulunan şahıs, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Metris 1 Nolu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na teslim edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol