Ekim ayı hak ihlalleri raporu açıklandı

08.11.2019 14:50 SİYASET
243 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi CHP'li Tanrıkulu, Ekim ayı hak ihlalleri raporunu yayımladı. Rapora göre, 243 kişinin yaşam hakkı ihlal edilirken, 210 kişi de işkence ve kötü muameleye uğradı

BirGün ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı rapora göre, Ekim ayında 243 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi. İfade özgürlüğü kapsamında ise, Suriye Operasyonu’na ilişkin sosyal medya paylaşımları nedeniyle 839 kişi hakkında inceleme başlatıldı, 186 kişinin gözaltına alındı ve bunlardan 24'ü tutuklandı.

155 KİŞİ İŞ CİNAYETİNDE YİTİRİLDİ

‘Yaşam Hakkı İhlalleri’ kapsamında, yargısız infaz, dur ihtarı, rastgele ateş açma olaylarında 3, cezaevlerinde 1, silahlı çatışmalarda 47, kara mayınları, sahipsiz ve patlayıcılarla 1, kadın cinayetlerinde 36 ve iş cinayetlerinde 155 kişi hayatını kaybetti.

EYLEMLERDE 354 GÖZALTI

Ekim ayı içerisinde en az 90 etkinlik ve basın açıklamasına müdahale edilirken 20 etkinlik, gösteri ve tiyatro yasaklandı. Etkinlik ve eylemlerde gözaltına alınanların sayısı 354'ü buldu. Toplantı ve gösteriler nedeniyle açılan davalarda 12 kişi tutuklandı.

ekim-ayi-hak-ihlalleri-raporu-aciklandi-647268-1.
Sezgin Tanrıkulu

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANDI

Ekim ayında, bir gazeteci tutuklanırken altı gazeteci gözaltına alındı. Üç gazeteci ve basın çalışanı, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle para cezasına mahkum edildi. Konuşmaları ya da yazıları nedeniyle iki sanatçı hapis cezasına mahkum edildi. Şanlıurfa Viranşehir’de sekiz sanatçı “düğünlerde Kürtçe şarkı” söylediği gerekçesiyle gözaltına alındı. Altı milletvekili ve bir belediye eş başkanı hakkında konuşmaları, sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma açıldı. Üç belediyeye kayyum atandı.

cukurda-defineci-avi-540867-1.