TBMM, 2012 yılından itibaren ekmek tedarik ettiği ABB Halk Ekmek ile ilişkisini sonlandırarak özel bir ekmek firması ile anlaştı. Atilla Sertel, “Kamu kurumu yerine neden özel şirket tercih edildi?” diye sordu.

Ekmek kavgasının yeni adresi Meclis

Mustafa M. BİLDİRCİN

TBMM Başkanlığı, yaklaşık on yıldır ekmek aldığı Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Halk Ekmek Fabrikası ile ticari ilişkisini, ‘uygunsuzluk tespit edildiğ’” gerekçesiyle sonlandırdı. 31 Mart Yerel Seçimleri’nden iki yıl sonra gerçekleşen işlemin ardından, özel sektörde faaliyet gösteren bir marka tercih edildi. Meclis’in, yeni tedarikçisi YEPAŞ ile herhangi bir sözleşme imzalanmadığı, ekmeklerin günlük sipariş edildiği öğrenildi.

İstanbul’da AKP’li belediyelerin İBB’nin Halk Ekmek büfelerine müdahalesi ile kamuoyunun gündemine gelen, “Ekmek kavgasının” bir benzeri de Ankara’da yaşandı. Ekmek tartışmasının adresi bu kez TBMM olurken Meclis Başkanlığı’nın Mart 2021 itibarıyla ekmek tedarikini belediyenin fabrikasından değil, özel sektörden gerçekleştirdiği ortaya çıktı.


ÖZEL ŞİRKET TERCİH EDİLDİ

TBMM’de uzun yıllardır Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait Halk Ekmek Fabrikası’ndan temin edilen ekmeklerin 8 Mart 2021 tarihinde değiştirildiği anlaşıldı. Meclis yemekhanelerinin masalarına, ABB Halk Ekmek yerine, özel bir şirket olan Yenimahalle Ekmek Pazarlama Anonim Şirketi’nin ekmekleri yerleştirildi. Değişikliği fark eden CHP Milletvekili Atilla Sertel, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a, “Halk Ekmek yerine özel sektörde faaliyet gösteren YEPAŞ ekmeğin tercih edilmesinin nedeni nedir?” diye sordu.

SÖZLEŞME YAPILMADI

Sertel’e yanıt, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’ten geldi. Bilgiç., ABB’ye ait Halk Ekmek Fabrikası’ndan temin edilen ekmeklerde, “Yabancı cisim bulunması, ambalajın açık olması” gibi “Çeşitli uygunsuzluklar” tespit edildiği için anlaşmanın iptal edildiğini savundu. Meclis’in bundan sonra, özel bir firma olan YEPAŞ’tan ekmek tedarik edeceğini belirten Bilgiç, firma ile herhangi bir sözleşme imzalanmadığını, ekmeklerin günlük sipariş edildiğini kaydetti.

POLİTİK BİR KARAR

Tercihin politik olduğunu dile getiren CHP’li Sertel, “Meclis, ekmeği yıllardır Halk Ekmek’ten yerken nasıl oldu da birdenbire kötüleme kararı aldılar?” sorusunu yöneltti. İstanbul’da yaşananları anımsatan Sertel, “Halkın ucuz ekmek yemesini engellemek isteyen anlayış, hiçbir ekonomik sorun yaşamadığı için herkesi öyle yaşıyor zannediyor” diye konuştu. Sertel, üretim kapasitesini artıran ve halka ucuz ekmek ulaştıran ABB Başkanı Mansur Yavaş ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür edilmesi gerektiğini dile getirerek, “ABB Halk Ekmek Fabrikası, piyasa fırınlarına göre çok daha kaliteli ve ucuz ekmek üreten bir kuruluş. Bunun farkında olmayanlara Halk Ekmek Fabrikası’nı gezmelerini tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.