birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 24.03.2021 23:28

Ekonomik sıkıntılara dayanamayan kahveci esnafı intihar etti

İzmir’in Karabağlar İlçesinde kahvecilik yapan Nuri Çengeloğlu’nun, yaşadığı ekonomik sıkıntılara dayanamayarak bugün akşam saatlerinde intihar ettiği öğrenildi. İzmir Kahveciler Odası Başkanı Hakkı Kırdı, “Kongrelerde, AVM’lerde nasıl tedbirler alınıyorsa kahvehanelerde de alınır. Ekonomik durumumuzu düzeltmemiz lazım. Yoksa işler iyiye gitmiyor” dedi.

Ekonomik sıkıntılara dayanamayan kahveci esnafı intihar etti

Aycan KARADAĞ

Pandemi sürecinde küçük esnaf zor günler geçiriyor. Yeni normalleşmede alınan kararlar ise esnafa yetmiyor. En büyük sıkıntıyı ise kahveci esnafı çekiyor. Yeni normalleşme sürecinde kahvehaneler açılmasına rağmen oyun oynatılamaması yüzünden esnaf zor günler geçiriyor. Karabağlar ilçesinde kahvecilik yapan Nuri Çengeloğlu’nun ekonomik sıkıntılara dayanamayarak bugün akşam saatlerinde evinde silahla kalbine sıkarak intihar ettiği kaydedildi.

Konu hakkında BirGün’e açıklama yapan İzmir Kahveciler Odası Başkanı Hakkı Kırdı, “Nuri Çengeloğlu abimiz bu pandemi sürecinde borçlarını ödeyemedi. Ödeyemediğinden dolayı kendisine hacizler gelmeye başladı. Son zamanlarda bunalıma girdiğini biliyorum. Geçen hafta odamıza geldi ve derdini anlattı. O gün bir basın açıklaması yaptık. Bu arkadaşımız ekonomik anlamda dayanamadığı için intihar etti. Kendisi çok onurlu bir insandı. Bu duruma dayanamadı” diye konuştu.

ekonomik-sikintilara-dayanamayan-kahveci-esnafi-intihar-etti-856548-1.
Nuri Çengeloğlu (solda) ve İzmir Kahveciler Odası Başkanı Hakkı Kırdı(sağda)

Kırdı şunları dile getirdi: “Kahveci esnafı ekonomik anlamda çok zor durumda. Devletimizin bir an önce bu konuyla ilgili tedbir alması gerekiyor. Kahvehanelerde oyunların artık serbest olması gerekiyor. Şu anda kahvehaneler açık ama oyun oynatılamadığı için iş yapmıyor. Müşteri gelmiyor. 12 aya yakın kahvehanelerimiz kapalıydı. Bu dönemde vakaları kahvehaneler yükseltmedi. O yüzden yeni tedbirler alınmasını istiyoruz. Kongrelerde, AVM’lerde nasıl tedbirler alınıyorsa kahvehanelerde de alınır. Ekonomik durumumuzu düzeltmemiz lazım. Yoksa işler iyiye gitmiyor. Esnafımız cinnet geçirmeye başladı."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol