birgün

23° SAĞANAK

Ekonomist Hanke'den Erdoğan'a 'enflasyon' çıkışı: Sahtekarlığından başka bir şey değil

Johns Hopkins Üniversitesi ekonomi profesörü Steve Hanke, Türkiye'nin gerçek enflasyonunu yüzde 65 olarak ölçtüğünü belirterek, "RTE ve TCMB'nin sahtekarlığından başka bir şey değil" dedi.

EKONOMİ 28.12.2021 16:32
Ekonomist Hanke'den Erdoğan'a 'enflasyon' çıkışı: Sahtekarlığından başka bir şey değil
Abone Ol google-news

Johns Hopkins Üniversitesi profesörü ekonomist Steve Hanke, sosyal medya hesabından Türkiye'deki enflasyon oranına ilişkin değerlendirme yaptı.

Türkiye'nin gerçek enflasyon oranını ölçtüğünü söyleyen Hanke, "Türkiye'de yıllık enflasyonu yüzde 65,4 olarak ölçüyorum" dedi.

Hanke, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) sahtekar olduğunu iddia etti.

Hanke'nin paylaşımı şöyle:

"Türkiye'nin yıllık enflasyonunu yüzde 65,04 olarak ölçüyorum. Bu arada basın, Erdoğan'ın kukla TCMB yetkililerinin kasım ayında verdiği yıllık enflasyon ise yüzde 21.31" ifadelerini kullanan Prof. Steve Hanke, "RTE ve TCMB'nin günlük sahtekârlığından başka bir şey değil."

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasım ayında enflasyon 3,51 artmıştı. TÜİK tarafından yıllık enflasyon oranı yüzde 21,31 olarak açıklanmıştı. Ancak Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), yaptığı değerlendirmelerde enflasyonun en az yüzde 50 seviyesinde olduğunu açıklamıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol