birgün

19° AZ BULUTLU

Ekvador'da silahlı kişilerce kaçırılan savcı ile yardımcısı öldürüldü

Ekvador'da, savcı ile avukat olan yardımcısı bir grup silahlı saldırgan tarafından kaçırıldıktan sonra öldürüldü.

DÜNYA 26.05.2022 09:22
Ekvador'da silahlı kişilerce kaçırılan savcı ile yardımcısı öldürüldü AA (Arşiv)
Abone Ol google-news

Güney Amerika ülkesi Ekvador'da ülkenin batısındaki Manta kentinin Savcısı Luz Marina Delgado ve yardımcısı Avukat Jefferson Mendoza, kimliği belirsiz silahlı kişilerce öldürüldü.

Ekvador basınında çıkan habere göre, arabasıyla seyahat ederken alıkonulan savcı ile yardımcısı kaçırıldıktan sonra 'infaz' edildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırganların bulunması için Ulusal Polisin operasyon başlattığı belirtildi. Yapılan açıklamada, öldürülen savcının kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığına bulaşan çok sayıda çete üyesinin yakalanarak tutuklanmasını sağladığı ifadelerine yer verildi.

ÜLKEDEKİ ŞİDDET OLAYLARI

Peru ve Kolombiya’ya komşu olan Ekvador, bu ülkelerden yapılan uyuşturucu ticaretinde geçiş noktası olarak kullanılıyor. Ülkede uyuşturucu çeteleri yoğun şekilde faaliyet gösteriyor.

Ekvador Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, organize suçla mücadele ve hapishanelerdeki şiddet olaylarının ardından ülke genelinde 60 gün OHAL ilan etmişti.

Ülkenin Santo Domingo de los Tsachilas kentindeki Bellavista hapishanesinde, 9 Mayıs'ta rakip çeteler arasında başlayan isyan ve çatışmalar sırasında 44 mahkum hayatını kaybetmiş, çok sayıda mahkum cezaevinden kaçmıştı.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun