birgün

12° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 07.01.2021 19:51

Elazığlı depremzedeler konteyner kentteki yaşamı anlattı:  Biz burada öldük, yaşamıyoruz

Bölgeye giden CHP heyetine konteyner kentteki durumu anlatan Elazığ’daki depremzede yurttaşlar, “Biz burada yaşamıyoruz ki. Donuyoruz. İlk geldiğimizde böyle değildi, kameracılar geliyor, her şeyi yapıyorlardı” dedi.

Elazığlı depremzedeler konteyner kentteki yaşamı anlattı:  Biz burada öldük, yaşamıyoruz

Elazığ depreminin ardından kurulan konteyner kentte kalan depremzede kadın yurttaşlar, “Sırf siz geliyorsunuz diye temizlediler. Biz burada öldük öldük. Biz burada yaşamıyoruz ki. Donuyoruz, çocuk kapıya çıkıyor. Pislik içinde gidiyor. İlk geldiğimizde böyle değildi, kameracılar geliyor, her şeyi yapıyorlardı” diyerek bölgeye giden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyetine durumlarını açıkladılar.

ANKA’da yer alan habere göre, CHP’nin 30 milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç başkanlığında Elazığ’a giderek bir yıl önce yaşanan deprem sonrasında yurttaşların yaşadığı sorunları yerinde inceledi.

Konteyner kentte kalan Elazığlı kadın yurttaşlar, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal’a dert yandı. Bir kadın sorularını şöyle anlattı:

“Sırf siz geliyorsunuz diye temizlediler. Biz burada öldük öldük. Biz burada yaşamıyoruz ki. Donuyoruz, çocuk kapıya çıkıyor. Pislik içinde gidiyor. İlk geldiğimizde böyle değildi, kameracılar geliyor, her şeyi yapıyorlardı.”

elazigli-depremzedeler-konteyner-kentteki-yasami-anlatti-biz-burada-olduk-yasamiyoruz-826306-1.

‘GÖZ BOYAMA, REKLAM’

“Kiraya çıkamıyoruz, kiralar çok yüksek. Hak sahiplerinin evi var, onlara yapılacak. Bize bir açıklama bile reva görülmüyor. Bir verecekler, bir vermeyecekler deniliyor. Bir açıklama istiyoruz. Vermeyecekseniz, biz defolup gidelim buradan. Göz boyama, reklam. Bir kamera ile bunları kandıralım.”

“Resim çekiyorlar, ‘Biz bebek dağıtıyoruz’. Biz bunları istemiyoruz. Ben hak sahibiyim zaten, beni bodrum kata oturtuyorlar. Nasıl bodrumda oturacağım. Biz Elazığlıyız, gelen gidenimiz çok. Küçücük evde nasıl yapacağız? Şu anda onu da istemiyoruz, bari burada kalayım.”

Köksal’a derdini anlatan erkek bir yurttaş da şunları söyledi:

“Ev vermiş 60 metrekare, beni 200 bin lira borçlandırmış. Ben nasıl, nereden getirip vereceğim. Mağduruz, biz dilenci olduk vallahi.”

Tek göz odada kalan yurttaşlar zor şartlar içinde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Engelli yurttaşlar ile Köksal arasındaki diyalog da dikkat çekti. Engelli yurttaş, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ile görüşmek istediklerini dile getirdi.