Elektriğe konutta yüzde 15 zam gelirken, hanelere satılan gazın fiyatı yüzde 30 artırıldı. Doğalgazın tüketici fiyat endeksinde yüzde 1.55, elektriğin ise yüzde 2.32 ağırlığı var. Yapılan son zamları değerlendiren CHP’li Akın, yaz aylarında enflasyonun ‘makyajlansa bile’ üç haneye çıkmasının olası olduğunu kaydetti.

Elektrik ve doğalgaz zamlarının enflasyona etkisi ne olacak?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, doğalgaz ve elektriğe yapılan son zamlara ilişkin, “Doğal gaz konut tarifesine yılbaşından bu yana yapılan üç zammın toplamı da yüzde 120 oldu. Söz konusu enerji zamlarının ardından yaz aylarında enflasyonun, makyajlansa bile üç haneye çıkması olasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Gece yarısı açıklanan kararlarla BOTAŞ doğalgaza meskenlerde yüzde 30, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazda yüzde 16, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgaza ise yüzde 10 zam yaptı. Elektrikte ise konut abonelerinin tarifesine yüzde 15, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise yüzde 25 zam yapıldı.

CHP'li Akın, elektrik ve doğalgaza bugün yapılan zamları yazılı bir açıklamayla değerlendirdi.

Saray iktidarının bildiği tek politikanın zam yapmak olduğunu söyleyen Akın, “Elektrikte tarife dönemini bile bekleyemeden, bir ay önce zam yaptılar. Saray iktidarı, enerji faturalarına zam yapmaktan geri durmuyor. ‘Yeter ki zam yapayım’ diyor. Elektrikte toplam zam oranı, yüzde 151’i bularak yılbaşındaki fahiş zammın da üzerine çıktı” diye konuştu. Akın, tüketici enflasyonunun yaz aylarında üç haneye ulaşabileceğine dikkat çekti.

Akın, şunları kaydetti:

"2023’ün ilk çeyreğinde Karadeniz doğalgazının evlerde olacağının üç gün önce duyuran saray iktidarı; bugünden geçerli olmak üzere doğal gaz konut tarifesine yüzde 30, sanayi tarifesine yüzde 10 ve elektrik üretim tarifesine ise yüzde 17 oranında zam yapmıştır. Böylece doğal gaz konut tarifesi 1 Ocak’ta yüzde 25, 1 Nisan’da yüzde 35 ve son olarak 1 Haziran itibarıyla yüzde 30 oranlarında yapılan üç zamla birlikte yılbaşından bu yana toplam yüzde 120 oranında zamlanmıştır. Son altı ayda sanayi tarifesi yapılan üç zamla yüzde 146; elektrik üretim tarifesi ise yüzde 160 oranında artmıştır. Buna göre altı ayda doğal gaz tarifesi konutlarda 2 kattan fazla, sanayide ise yaklaşık 2,5 kat artış göstermiştir. Karadeniz doğalgazı müjdesi yine zamma dönüşmüş, iktidar vatandaşlarımızı bir kez daha kandırmıştır.

elektrik-ve-dogalgaz-zamlarinin-enflasyona-etkisi-ne-olacak-1023086-1.

‘ELEKTRİKTEKİ TOPLAM ZAM ORANINI, YILBAŞINDAKİ ZAM ORANININ ÜZERİNE ÇIKTI’

EPDK da yayınladığı tarifeyle konut ve tarımsal sulamada yüzde 15, ticarethane ve sanayide yüzde 25 oranında zam yapmıştır. Elektrik tarifelerinin bir yılda üç aylık dönemlerle ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında açıklanması gerekirken EPDK, zamlı tarifeyi bir ay önceden, temmuz yerine haziran ayında açıklamıştır. Tarife dönemi dışında zam yapılması, iktidarın gelecek aylarda da elektrik tarifesinde yeni zamlar yapabileceğini göstermektedir. Yılbaşında Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik zammını yapan iktidar, KDV indirimi ve kademe değişikliği sözde adımlarla elektrikte indirim yapıldığı algısı oluşturmuştu. Elektrik tüketiminin daha da artacağı yaz aylarında konutlarda yüzde 15 zam yapılması, yılbaşında yapılan fahiş zammın yükünü daha da artırmıştır. Başka bir deyişle iktidarın şubat ve mart ayında elektrik faturasında sözde indirim yapılması için attığı adımların tamamının göstermelik olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Mayıs ayında 240 kilovatsaat tüketimin faturası 310 lira olurken yapılan son zamla fatura 360 liraya dayanacaktır. AK Parti iktidarı, göstermelik indirim algısını konut abonelerinin yanı sıra ticarethane aboneleri için de yapmıştır. Yılbaşındaki yüzde 127 oranındaki fahiş zammın ardından 1 Mart’ta yapılan yüzde 25 oranındaki indirimin üzerinden üç ay geçtikten sonra ticarethane ve sanayi abonelerine de 1 Haziran itibarıyla yüzde 25 oranında zam yapılmıştır. Başka bir deyişle saray iktidarı, indirim değil, indirim algısı yaratmış; bu göstermelik adımların üzerinden üç ay sonra yaptığı zamla elektrikteki toplam zam oranını, yılbaşındaki zam oranının üzerine çıkarmıştır. Buna göre yılbaşından bu yana yapılan zam ve düzenlemeler dikkate alındığında, yapılan son zamla konutlarda düşük kademe yüzde 65, yüksek kademede ise yüzde 151 olmuştur.

Temel gıda fiyatlarının sürekli arttığı ve gıda krizi uyarılarının yapıldığı bir dönemde çiftçilerimizin tarımsal sulamada kullandığı elektrik tarifesine 15 oranında zam yapmak, adeta yangına benzin dökmek anlamına gelecektir. Çiftçilerimiz zaten artan gübre, ilaç ve akaryakıt fiyatlarıyla boğuşurken tarımsal sulama tarifesi, yılbaşından bu yana yapılan bu son zamla yaklaşık yüzde 128 oranında zamlanmıştır.

İktidarın uyguladığı yanlış ekonomi politikalarının bedeli, fahiş oranda yapılan enerji zamlarıyla vatandaşlarımıza ödetilmektedir. Saray iktidarı Rusya ile Ukrayna savaşı kaynaklı yaşanan krizi zamlara bahane olarak göstermesine karşın hiçbir ülke, vatandaşlarına bu oranda zam yapmamıştır. Türkiye, elektrik ve doğal gaza yapılan son zamlarla birlikte enerji enflasyonunda zirvede yer almaktadır. Vatandaşlarımız temel gıda ürünlerinde durdurulamayan enflasyonun altında ezilirken bu ürünlerin fiyatlarını daha da artıracak enerjiye zam yapmak insafsızlıktır.

‘MAKYAJLI ENFLASYON BİLE ÜÇ HANEYE ÇIKACAK’

İktidarın enflasyonla mücadelede fırsatçılara asla izin verilmeyeceği yönünde verdiği mesajlara karşın tüm sektörlerin üretim maliyetlerini artıracak enerji zamlarını yapması asıl fırsatçılık olmuştur. Sarayda dün gece gerçekleştirilen ekonomi toplantısının hemen ardından söz konusu fahiş zamların gelmesi, iktidarın tek politikasının zam yapmak olduğunu bir kez daha göstermiştir. Hem doğal gaz hem de elektrik tarifesine yapılan zamlardan vatandaşlarımız doğrudan etkileneceği gibi, hayat pahalılığının daha da artmasıyla dolaylı olarak da etkilenecektir. Söz konusu enerji zamlarının ardından yaz aylarında enflasyonun, makyajlansa bile üç haneye çıkması olasıdır.

‘AKARYAKIT FİYATI 30 LİRAYA ÇIKABİLİR’

Akaryakıt zamları da durmazken önümüzdeki günlerde büyük zamların yapılması beklenmektedir. Son bir yıl içerisinde, 1 Haziran 2021 tarihinden bugüne kadar benzine yüzde 235, motorine ise yüzde 250 oranında zam gelmiştir. Aralık 2021 tarihinde litre fiyatı 10 liranın üzerine çıkan benzin ve motorin, Şubat 2022’de 15 liranın üzerine, Mart 2022’de 20 liranın üzerine ve son olarak Mayıs 2022’de 25 liranın üzerine çıkmıştır. İktidarın müdahale etmemesi durumunda, tüketimin artacağı yaz aylarında akaryakıt ürünlerinin fiyatının 30 liraya çıkması kaçınılmazdır."