birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

EKONOMİ 15.11.2018 07:24

Elektrikte kriz çanları mı?

Elektrikte kriz çanları mı?

Aksa Enerji 115 megawatt kurulu güçteki Manisa Doğalgaz Santralı’nın üretim lisansının iptal edilmesi için EPDK’ya başvurdu.

Şirketin KAP’a yaptığı açıklamada, “Türkiye sınırları içerisinde rekabetçi bir fiyattan elektrik üretimi gerçekleştirme imkânı gittikçe azalan santralın, yurtdışında dolar bazlı getiri ile yüksek marj sağlayabilecek potansiyel projelerde kullanılması planlanıyor” denildi

Aksa Enerji CEO’su Cüneyt Uygun, Enerji Günlüğü’ne yaptığı açıklamada, Aksa Manisa Doğalgaz Santralı’nı yurtdışına götürmeyi planladıklarını söyledi. Santralı, kârlı şekilde işletilmeye uygun başka bir pazarda yeniden kurmayı planladıklarını belirten Uygun, “Ancak henüz bir ülke belirlenmiş değil. Afrika ülkeleri ya da başka bir kıtadan uygun pazarlar söz konusu olabilir” diye konuştu.

ALARKO DA KAPATMIŞTI
Türkiye’de halen yüzde 60-61 verimlilikle çalışan en gelişmiş teknolojiye sahip doğalgaz çevrim santrallarının bile istenen kârlılıkta çalıştırılamadığını söyleyen Cüneyt Uygun “Mevcut haliyle kârlı bir işletmecilik yapılamıyordu” dedi.

Alarko Holding, geçen hafta yaptığı açıklamada, bağlı ortaklığı Altek Alarko’nun Kırklareli’ndeki doğalgaz kombine çevrim santralında, ekonomik sebeplerden dolayı bir yıl elektrik üretimi yapılmayacağını duyurmuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız