birgün

24° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 18.04.2021 15:23

Eleştirilerin ardından Biden, kabul edilecek mülteci sınırını artıracak

ABD Başkanı Biden, yoğun eleştirilerin ardından selefi Trump döneminde konulan 15 bin kişilik mülteci kabul sınırını artıracağını söyledi.

Eleştirilerin ardından Biden, kabul edilecek mülteci sınırını artıracak

ABD Başkanı Joe Biden, Demokrat Partili vekiller tarafından yoğun eleştirilere maruz kalmasının ardından geri adım attı ve mülteci sınırının artırılacağını duyurdu.

Biden, dün Delaware'de golf sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada 15 bin kaldırılacağını söyleyerek, "Sayıyı artıracağız. Sorun, mülteci tarafı krizle genç insanların sınırda sonlanması şekliyle çalışıyordu. İki işi aynı anda yapamayız o yüzden şimdi sayıyı yükseltiyoruz" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Donald Trump'ın 2021 mali yılı için koyduğu ve "tarihin en düşük sayısı" olarak kayıtlara geçen 15 bin mülteci kabulü sınırını kaldırmayacağı duyurmuştu.

Washington yetkilileri, ABD-Meksika sınırında sayıları günden güne artan refakatsiz mülteci çocuk sayısından dolayı Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığının mülteci bölümünün çok yoğun olduğunu belirtmiş ve Biden'ın bu nedenle 15 bin sınırını kaldırmama kararına vardığını aktarmıştı.

Öte yandan uzmanlar, Meksika sınırındaki çocuklar ile denizaşırı ülkelerden gelen mültecilerin farklı sistemlere tabi olduğunu, bu nedenle de iki alanın birbirini etkilemeyeceğini kaydetmişti.

BIDEN, EN AZ MÜLTECİ KABUL EDEN ABD BAŞKANI

Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), 11 Nisan'da yayımladığı raporda Joe Biden'ın, Trump yönetiminden kalan 15 bin kişi sınırını yürürlükten kaldırmadığı için ülkenin yakın tarihinde en az mülteci kabul eden başkanı olabileceğini açıklamıştı.

ABD'nin 2021 mali yılı içinde şu ana kadar sadece 2 bin 50 mülteciyi kabul ettiği bildirilen raporda, böyle sürmesi durumunda yıl sonuna kadar kabul edilen mülteci sayısının ancak 4 bin 510'a ulaşabileceği kaydedilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol