İzmir depreminin ardından Elif adlı küçük kızın enkazdan kurtarılma anı, Trendyol ve hepsiburada gibi online alışveriş sitelerinde ‘hediyehanem’ isimli bir hesap tarafından bardağa işlenerek satışa sunuldu. Twitter’da #kapitalizm etiketi ve Karl Marx gündem oldu. Trendyol, 'olayın fark edildiği anda ürünün satıştan kaldırıldığını' açıkladı. 'Hediyehanem' mağazasının kullancı profilini iptal eden Trendyol'dan yapılan ikinci açıklamada ise "Kamuoyunda hassasiyet yaratan bir ürünün platformumuzda yer alması bizim için kabul edilemez" denildi.

Elif’in kurtarılma anı bardak yapıldı, online platformlarda satışa çıkarıldı!

Devletin almadığı önlemler nedeniyle 114 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 6.9’luk İzmir depremi, ticari amaçlarla kullanılmaya çalışıldı.

Trendyol ve hepsiburada gibi sitelerde faaliyet gösteren ‘hediyehanem’ isimli mağaza, bina enkazından 65’nci saatte kurtarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek’in, kendisini enkazdan çıkaran ekip personelinin parmağını tuttuğu anı, bardağa ve kalemliğe basarak satışa çıkardı.

Ürünlere 40,90 TL ile 61,90 TL fiyat biçen mağazaya ve satışa izin veren platformlara Twitter’dan tepki yağdı. Yapılan eleştirilerde kullanılan #kapitalizm etiketi ve Karl Marx ismi, Twitter’da en çok konuşulan gündemler arasına girdi. Sosyal medya kullanıcıları Karl Marx, Fidel Castro ve Che Guevara’ya atfedilen sözlerle kapitalizmin insan yaşamını araçsallaştıran, kâr odaklı bakış açısını eleştirdi.

elif-in-kurtarilma-ani-bardak-yapildi-trendyol-da-satisa-cikarildi-801465-1.
Ürün, hepsiburada'da da satışa sunuldu.

SATIŞTAN KALDIRILDI

Trendyol, Twitter’da yükselen tepkiler üzerine konuyla ilgili bir açıklama yaparak, ürünün satıştan kaldırıldığını, satıcının da uyarıldığını belirtti. Şirketin bir kişinin sosyal medyada verdiği tepkiye yanıt olarak yayınladığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Merhaba, Geri bildiriminiz ve duyarlılığınız için çok teşekkür ederiz. Hassasiyetinizi paylaşıyoruz. Ürünün satıcısı uyarılmış ve ürünler hızlıca satıştan kaldırılmıştır. Bu tür hassas konularda gerekli işlemlerin her zaman yapılacağına emin olabilirsiniz.”

İKİNCİ AÇIKLAMA

'Hediyehanem' isimli mağazanın profilini sistemden kaldıran Trendyol, olayla ilgili ikinci bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Söz konusu ürünleri platformumuzda yer aldığını tespit ettiğimiz anda derhal satıştan kaldırdık” denilerek şunlar kaydedildi:

elif-in-kurtarilma-ani-bardak-yapildi-trendyol-da-satisa-cikarildi-801469-1.

“Kamuoyunda hassasiyet yaratan bir ürünün platformumuzda yer alması bizim için kabul edilemez. Söz konusu ürünleri platformumuzda yer aldığını tespit ettiğimiz anda derhal satıştan kaldırdık. Ürünlerin satıcısıyla ilgili gerekli tüm işlemler yapılarak platformumuzdaki satışları durduruldu. Aynı hassasiyeti paylaştığımız tüm müşterilerimize uyarıları için teşekkür ederiz."

Öte yandan, hepsiburada'dan konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı. 'Hediyehanem' adlı mağazanın da hepsiburada'da faaliyetlerine devam ettiği görüldü.