birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 15.05.2021 08:12

Elmadağ’da doğal yaşam katlediliyor

Elmadağ’da doğal yaşam katlediliyor

Yaren ÇOLAK

Ankara’nın Elmadağ ilçesi adeta maden ocaklarının kuşatması altında. Elmadağ Maden İşletmeleri tarafından işletilen kalker ocağından yükselen toz bulutu, doğal yaşamı katlediyor. Ormanları kuruyan, suları kirlenen yurttaşlar, bölgede kalker ocağı istemiyor.

Tüm Emekli-Sen Elmadağ Şube Başkanı Satılmış Küçükşahin, “Elmadağ Maden’e ait olan kalker kırma eleme tesisi, Baştaş denilen çimento fabrikasıyla anlaştıktan sonra faaliyetlerini artırdı. Günde 30-40 dolu kamyon taşınıyor. Verilen zararı siz hesaplayın” diyor.

SERÇELER BİLE ÖTMÜYOR

Madenin bölgeye verdiği tahribat nedeniyle doğanın katledildiğinin altını çizen Küçükşahin, şunları söylüyor: “Bölgenin yakınında Karlalı Barajı var. Bölge halkının içme suyu kirletiliyor. Çevresindeki üç pınar da kurudu. Ormanlık alanın içinde kalker ocağı mı olur? İçilecek suyumuz, nefes alacak ormanımız kalmadı. Yaban hayvanları kaçacak yer arıyor. Serçe kuşları bile artık ötmez oldu.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol