birgün

6° AZ BULUTLU

GÜNCEL 10.10.2019 08:31

Emek örgütlerinden zam protestosu

Ankara’da ortak eylem yapan emek ve meslek örgütleri, birbiri ardına yapılan zamları protesto etti. Eylemde “Halkın cebinden elinizi çekin’’, “Zamlar geri alınsın’’ sloganları atıldı

Emek örgütlerinden zam protestosu

BirGün/ANKARA

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve ASMMMO üyeleri, son dönemde birbiri ardına yapılan zamları dün Ankara Ulus’ta eylem yaparak protesto etti. Emek ve meslek örgütleri adına açıklamayı okuyan Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, ekonomik krizin failinin hükümetin israf politikaları olduğunu belirterek, “Ulaşımdan elektriğe, doğalgazdan çaya ve şekere kadar üst üste zamlar yapıldı. AKP-MHP iktidarı ülkeyi ciddi biçimde mali kriz içine sürükledi’’ dedi. Bulut, “emekçiden ve işçiden çalan hükümetin, zenginlerin milyarlarca TL’lik vergi ve sigorta prim borçlarını bir kalemde sildiğini” de ifade etti.

HALKA YOKSULLUK DAYATILIYOR

Meslek örgütlerinden yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Krizi yaratan yüzde 1’lik imtiyazlı sınıf, krizin bedelini emekçilere, işçilere ödetmek istiyor. Krizden çıkmanın yolu zamlar ve vergiler değildir. Krizi doğuran neo-liberal rantçı politikalardan vazgeçilip emeğe saygı, alın terinin karşılılığının ödenmesi, demokrasi ve barış ikliminin tesis edilmesi gerekiyor. Demokrasi ve adalet gerçekleşmeden bu yurda refah ve huzurun gelmesi olanaklı değildir.’’

Açıklamada, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde milyonlarca emekçinin hakkının sarı sendikalar ve hükümet işbirliğiyle iç edildiğini de belirtildi. Kamu emekçilerinin ücretlerine 2019 yılında sadece yüzde 12, 2020 yılında ise yüzde 8 zam yapılmasının çare olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Kendi gelirlerine, ödeneklerine, örtülü ödeneklerine yüzde 50 zam yapanlar halka açlığı ve yoksulluğu dayatıyor’’ dendi.

EĞİTİM VE SAĞLIK ÜCRETSİZ OLSUN

ATO Başkanı Vedat Bulut, ‘’Son 15 yılın zamları karşısında eriyen ücretlerin acilen telafi edilmesi öncelikli talebimizdir’’ dedi. Tüm emekli aylık ve gelirlerinin derhal asgari ücret düzeyine çıkarılması gerektiği vurgulayan Bulut, şu talepleri de dile getirdi:

“Eğitim, sağlık ve benzeri kamusal hizmetlerinden alınan bedellerin artırılmaması, bu bedellerin kaldırılarak eğitim ve sağlığın tümüyle ücretsiz hale getirilmesi gerekiyor. Vergideki adaletsiz sisteme son verilerek, çok kazanandan çok vergi alınmalı. Türkiye’nin en büyük şirketlerinin, en zengin ailelerinin, partili/yandaş patronların vergi borçlarını büyük oranda sıfırlayan kararlar iptal edilmeli.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız