birgün

7° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 25.09.2018 09:08

Emekçiye 3 yıl BES kapanı!

Hükümet, çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’nden 3 yıl boyunca çıkmasını yasaklayacak bir düzenleme hazırlığında. Büro Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Akpınar ve Doç. Dr. Bahçe, düzenlemeye tepki gösterdi

Emekçiye 3 yıl BES kapanı!

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net @simsekhuseyinn

Hükümet, Yeni Ekonomi Programı (YEP) doğrultusunda, çalışanların zorunlu olarak dahil edildiği Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) 3 yıl boyunca çıkmasını yasaklamaya hazırlanıyor.

Hükümetin Ağustos 2016’da çıkardığı yasayla, kamuda veya özel sektörde çalışan ve 45 yaşın altında olan tüm çalışanlar 1 Ocak 2017’den itibaren peyderpey Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dâhil edilmiş, sendikalar ise “Zorla tasarruf olmaz” diyerek en başından itibaren uygulamaya karşı çıkmıştı. Bu düzenlemenin “kamusal emeklilik hakkının özelleştirilmesinin ilk adımı” olduğuna dikkat çeken sendikalar, tüm çalışanlara zorunlu BES’ten çıkma çağrısı yapmıştı.
Bu çağrıların da etkisiyle çalışanlar sisteme yüz vermedi. BES’e zorla dâhil edilerek her ay maaşlarında kesinti yapılan 12 milyona yakın çalışanın 7 milyonu (yüzde 60’ı) iki ay içinde cayma hakkını kullanarak sistemden çıktı ve paralarını geri aldı. Bu nedenle sistemden istediği ölçüde fon oluşturamayan AKP hükümeti, şimdi emekçilere uzun süre sistemde kalmalarını dayatacak bir düzenleme hazırlığında.

YEP’te yer aldı
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçen hafta açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) BES ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “Çalışanların işverenleri aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak katılması uygulaması yeniden yapılandırılarak daha sürdürülebilir hale getirilecek.” Hürriyet’ten Noyan Doğan, bu kapsamda yapılacak düzenlemenin ayrıntılarına ulaştı. Doğan’ın edindiği bilgilere göre, yapılacak düzenleme ile çalışanlar üç yıl süreyle sistemden ayrılamayacak. Her ay maaşlarından belli bir miktar kesilerek özel sigorta şirketlerine aktarılacak.

‘Kamu emeklilik sisteminin tasfiyesi’
KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Serpil Akpınar, döviz kurundaki yüksek artışla birlikte emekçilerin maaşlarında büyük kayıplar yaşandığına dikkat çekerek, çalışanların bu kayıplar yetmezmiş gibi bir de BES kesintisi ile karşı karşıya bırakıldığını belirtti. BirGün’e konuşan Akpınar, “BES, sözde reformlar sonucunda emekli aylıklarında meydana gelecek azalmayı telafi etmek için de emekçilere dayatılmaya çalışılmıştır” dedi.

BES’in asıl amacının piyasalara fon sağlanması, Hazine’nin uzun dönemli borçlanması için kaynak oluşturulması ve iç tasarrufların artırılması olduğunu ifade eden Akpınar, “YEP’in getireceği yeni düzenleme ile zorunlu bireysel emeklilik sistemine kalıcı geçiş, kamu emeklilik sisteminin tasfiye edilmesi anlamına gelmektedir” diye konuştu.

‘Krizin faturasını ödemeyeceğiz’
Planlanan yeni modelin “emeklilik sisteminin finansallaşması ve özelleştirmenin ileri aşaması” olduğunu belirten Akpınar, “Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu krizin faturasını ödemeyeceğimizi, faturayı krizi çıkaranların ödemesi gerektiğini göstermeli ve bu meseleye dair birleşik bir mücadele ile dayanışmanın örülmesini zorunluluk olarak kabul etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘Harcanabilir geliri daha da azaltır’
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdal Bahçe de düzenlemenin emekçilerin sıkıntılarını artıracağını söyledi. BirGün’e konuşan Bahçe, “Borç batağına sürüklenen çalışanları bir de zorunlu tasarruf uygulamasına dâhil etmek, harcanabilir gelirlerini daha da kısacaktır. Türkiye’de özel tasarrufun asıl kaynağı, uygulanan ekonomik programdan dolayı gücü kalmayan çalışanlar olamaz” dedi.

45 yaş üstü çalışanların sisteme dâhil edilmemesinin gerekçesinin, “toplanacak para miktarının düşük olması” olduğunu ifade eden Bahçe, “Düzenlemede çalışanların refahı düşünülmemiştir. Sadece çalışan başına toplanacak miktar önemsenmiştir. Zorunlu BES ödemesi işverenin seçeceği bir özel sigorta şirketine yapılıyor. Özel sigorta şirketlerinin gereklilikleri çalışanların refahından önce geliyor” diye konuştu.

‘Sermayeye yönelik’
Doç. Dr. Bahçe, “ulusal tasarrufu artırmak ve bu tasarrufu ülkenin üretken kapasitesini güçlendirmek amacıyla kullanmak” için emekçilere değil sermayeye, servet ve mülk sahiplerine yönelinmesi gerektiğini vurguladı. Bahçe, “Durgunluğa girmekteyiz. Bu uygulama ile çalışanların harcanabilir gelirinde yaşanacak düşüş talebe de yansıyacaktır. Dolayısıyla zorunlu BES kanalıyla durgunluğa katkıda bulunmuş olacaksınız” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız