birgün

24° AZ BULUTLU

KADIN 09.10.2019 09:42

Emine Bulut'un katili hakim karşısında

Emine Bulut'un katili hakim karşısında

Kırıkkale'de Emine Bulut'u 10 yaşındaki kızının yanında vahşice katlederek öldüren Fedai Varan ilk kez hakim karşısına çıktı.

Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, hakkında müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanan olayın faili tutuklu sanık Fedai Varan, Emine Bulut'un, ailesi ve çok sayıda avukat duruşma salonunda hazır bulunuyor. Güvenlik sebebiyle duruşma salonuna getirilmeyen Emine Bulut'un kızı ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

İddianamede, failin 'canavarca hisle tasarlayarak öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor.Duruşmayı takip etmek için çeşitli sivil toplum kuruluşu üyesi çok sayıda kadın, adliye önünde bekliyor.

Polis, duruşma nedeniyle adliye önünde ve içinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve basın mensubunun katıldığı duruşmada Kırıkkale Barosu'nun müdahillik talebi kabul edildi.

Sanık müdafii dosyadaki görüntülerin verilmemesini gerekçe göstererek savunma yapmayacağını ve süre istediğini söyledi. Fail Varan ise, "ceza alacağımı biliyorum, adil yargılanmak istiyorum, avukatıma görüntüleri verin. “ diye konuştu.

'EMİNE BULUT ÖLMEDEN ÖNCE KARAKOLA SIĞINDI'

Sanık Fedai Varan'ın avukatı Ersoy Aytaç, cinayetten 2 saat önce Emine Bulut'un kızı ile birlikte karakola sığındığını söyledi. Aytaç, "Biz katılma taleplerinin her şeyden önce karara bağlanmasını istiyoruz. Dosya kadın cinayeti değil, kasten adam öldürmek olarak geçiyor. Katılma talebinde bulunan örgütler bu davaya kadın cinayeti davası demekte, iddia makamı kasten adam öldürme demekte. Bu yargılamanın başında ilk çözmemiz gereken bir durum. Bize göre yargılama yapılan suç kadın cinayeti dosyasıdır. Boşanmış olsalar da aile içi şiddet dosyasıdır. Başka bir ifade ile erkek şiddeti dosyasıdır. Huzurdaki sanık eski eşini, çocuğunun gözünün önünde öldürmüş biri. Sanığa en ağır ceza çözüm olmayacaktır.

Emine Bulut, ölmeden 2 saat önce kızı ile birlikte yarım saat kadar karakola sığınmıştır; ama kolluk kuvvetleri onu koruyamadı. Güvenlik görevlilerinin ihmali olup olmadığı araştırılmalıdır. Çocuğu dinlemeden önce psikologla sorularınızı istişare etmek istiyoruz. Emine Bulut’un mahrem bilgileri var. Hayatta olmasa bile mahremiyeti gözetilmelidir. Ayrıca cinayet görüntülerini izlemeden savunamam. Bu görüntüler bizimle paylaşıldıktan sonra sorguya geçilmesini talep ediyorum. Dosyadaki dijital kayıtlar tarafımıza verilmedi. Savunma için süre istiyoruz" şeklinde konuştu.

Sanık Fedai Varan ise susma hakkını kullanmak istediğini söyleyerek savunma yapmadı. Mahkeme Başkanının iddianameyi okuması ardından yine susma hakkını kullanmak isteyen sanık, 19 Ağustos’ta konuyla ilgili ifade verdiğini belirtti. Bunun üzerine Fedai Varan’ın bu ifadesi okundu. İfadede Fedai Varan'ın, Emine Bulut'u öldürdükten sonra babası Ahmet Bulut'u aradığı ve "Çocuğumu aldınız, ben de sizden kızınızı aldım" dediği belirtildi.

'ABLAM SIK SIK ŞİDDETE MARUZ KALDI'

Emine Bulut’un başka bir suçtan cezaevinde tutuklu bulunan kardeşleri Mikail Bulut ve Bekir Bulut da SEGBİS ile duruşmaya katıldı.

Duruşmada SEGBİS aracılığıyla tanık olarak dinlenen Emine Bulut’un kardeşi Bekir Bulut, "Ablam hamileyken ayrıldı kocasından. Ablam doğum yaptığında yanında yoktu. Hastanede 6 ay boyunca tedavi gördü, yine yanında yoktu. Çocuk bu yaşına geldikten sonra babalık damarları kabarmaya başladı. Çocuğu gösterme konusunda sadece ben karşı geliyordum. Beni cezaevine attırdılar, benim orada olmam gerekiyordu. Ablam hamileyken ablamı dövüp, kışın ortasında balkona koymuştu. Saklanıyordu, dışarı çıktı, ben de onu dövdüm. Görüşmelerini istemiyordum ve yine aile büyükleri biraraya geldi, barıştırdılar. Ablamı sürekli tehdit etmiş 'seni öldürürüm' diye. Ablam söylememiş bize. O avukata söyleyin, ben cezaevinde en az 50 kere o görüntüyü izledim. O da izleseymiş" dedi.

Bekir Bulut ayrıca salonda hazır bulunan kardeşi Kazım Bulut'u işaret ederek, "O kardeşim Emine'yi asıl tehdit eden kişi. Kazım ablamı öldürmekle tehdit ediyordu" dedi. Ardından Kazım Bulut salonu terk etti. Öte yandan Bekir Bulut, Emine Bulut'un ve Emine'yi tehdit ettiğini iddia ettiği kardeşi Kazım Bulut'un telefon kayıtlarının incelenmesini talep etti.

'YARALI KOYSAYDIN, BEN BAKARDIM ÖLENE KADAR KIZIMA'

Gözyaşları içinde konuşan anne Fadime Bulut da "Torunum konuşmuyordu babasıyla, konuşmak istemiyordu. 9 sene sonra nasıl diyecek 'ben senin babanım' diye. Kız 'yapma' deyince itmiş onu. Her zaman telefonlarda ağlatıyordu kızımı. Torunum, 'annemi dolmuştun indirdi, oraya ittirdi' diyor. 'Babayım' demeye utan. Torunum seni unutmayacak bundan sonra. Asılmasını istiyorum, onun anası da yaşasın benim yaşadığımı. Hiç olmazsa yaralı koysaydın. Torunum olaydan sonra bana konuştu; 'Anneanne dolmuşta kimse yoktu, 3 kişiydik'. dedi. Arkadan tutmuş çekmiş kolundan, içeri sokmuş. Seyretmişler. Hiç mi el insaf yoktu? Sandalyeyi kafasına vursalardı. 'Ben ambulans çağırın, yardım edin diye bağırıyordum; ama kamera çekiyorlardı anneanne' dedi. Allah'tan korkmaz; yaralı koyaydın hiç olmazsa, ben bakardım ölene kadar kızıma. Sen nasıl uyku uyuyorsun? Benim kızım erkek gibiydi, hasta bakıcılığı yapıyordu. En ağır cezayı almasını istiyorum" dedi.

Bulut çiftinin ifadesi sırasında salonda bulunanlar gözyaşlarını tutamadı.

'O KİŞİ BENİM BABAM DEĞİL'

Duruşmada başka bir odadan SEGBİS üzerinden psikolog eşliğinde bağlanan Emine Bulut'un 10 yaşındaki kızı F.B.V, Hakime, "O kişi benim babam değil" diyerek şunları söyledi:

"Annemle o gün çarşıya gittik, biraz gezdik. Daha sonra annem Kızılkanat'ta namaz kıldı. 'O kişi' geldi oraya. Annem hadi gidelim dedi. Annemin boğazını sıktı o kişi beni oradan götürdü. Emniyete gittik annem orada biriyle konuştu, sonra beni başka bir odaya aldılar. Sonra annem hadi gidelim diye beni dolmuşa bindirdi. Dedem alacaktı beni. O kişi dolmuş durağının orada bekliyordu. Annemin kolundan sıktı, anneme bıçağı gösterdi. Annem gitmemi istedi, ben gitmek istemedim. Sonra dönerciye girdik, ben kapının önündeydim. Onlar biraz uzakta sonra annemin boğazını kesti. Elimdeki poşet ve tableti o kişiye attım ama engelleyemedim. O kişi benim babam değil."

DURUŞMADA ARBEDE YAŞANDI

Emine Bulut'un kızı ifadesi alındıktan sonra gönderildi. Ardından Bulut'un katledilme anına dair video duruşma salonunda izletildi. Aile fenalık geçirdi. bu sırada Bulut'un erkek kardeşi, "katil, nasıl yaptın?" diyerek jandarmayla korunan Fedai Varan'a saldırdı. Duruşmada arbede yaşandı.

Fail Varan üst düzey güvenlik tebdirinin olduğu salondan güçlükle çıkarıldı. Aile ve katılanlar salon dışına alındı, Bulut'un kardeşi, "Burayı koruyanlar kardeşimi neden karakolda korumadılar" diye bağırdı.

FAİL EMİNE BULUT'U ÖLDÜRDÜKTEN SONRA 'MAL KESTİM' DEMİŞ

Tanıklar dinlenmesiyle devam eden duruşmada katil, kendisini kanlar içinde gören taksicinin ne olduğunu sorması üzerine ‘mal kestim’ cevabını verdiğini söyledi.

İddia makamı mütalaasını veriyor:

Savcılık mütalaasında, fail Varan'ın canavarca hisle insan öldürme suçundan cezalandırılmasını istedi. Takdiri indirim sebeplerinin hiçbirinin uygulanmaması gerektiği yönünde mütalaa verildi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Sanık müdafii süre istediği için karar verilmedi. Duruşma 21 Ekim saat 09.00 tarihine ertelendi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız