birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.12.2019 15:23

Emniyet kriminalin Rabia Naz raporu: Kıyafetteki iz bedeninde yok

Giresun'da şüpheli şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz'ın kıyafetlerinde rastlanan lastik izine vücudunda rastlanmadı

Emniyet kriminalin Rabia Naz raporu: Kıyafetteki iz bedeninde yok

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin hazırladığı rapora ve ultraviyole ışınlarıyla incelenen giysilerinin görüntülerine ulaşıldı. Raporda, giysilerdeki izlerle Rabia Naz’ın vücudundaki izler arasında uyum saptanamadığı ama bu izlerin nereden kaynaklandığı konusunda kanaat belirtmenin mümkün olmadığı ifade edildi.

Giresun Eynesil’de 13 Nisan 2018’de 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan evlerinin önünde yaralı bulunduktan sonra hastanede ölmüştü. Rabia Naz’ın araba çarpmasıyla mı yoksa yüksekten düşerek mi öldüğü hâlâ tartışılıyor. Millyet'te yer alan habere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin hazırladığı kriminal rapora ulaşıldı.

Raporda, trafik kazası iddialarına dayanak oluşturan Rabia Naz’ın giysilerindeki izlerle vücudundaki izler arasında uyum saptanamadığı belirtiliyor. Raporda, giysilerin ultraviyole ışın tekniği ile incelendiği ve doktorların ilk müdahalede 'yüksekten düşme' görüşü üzerine, olay yeri incelemesinin savcılıkça yeniden yaptırıldığı bildiriliyor.

KESKİN KIRIŞIKLAR

İz incelemesi sonucu hazırlanan ilk raporda, Rabia Naz’ın okul üniformasının sağ kolu ve pantolonunun sağ bacak bölgesinde izler görüldüğü kaydedildi. Bu bölgelerde keskin kırışıkların olması, izlerin desenler içermesi nedeniyle, “araç lastik izi olabileceği” değerlendirildi. Raporda, şiddetli bir güç uygulandığında deri altında araç lastik deseni oluşabileceğine işaret edilerek, otopside çekilen fotoğraflarla kıyafetlerin birlikte değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

emniyet-kriminal-in-rabia-naz-raporu-kiyafetteki-iz-bedeninde-yok-664614-1.

Birlikte incelemede ise Rabia Naz’ın vücudunda herhangi bir ekimoz kaynaklı iz olmadığı vurgulandı. Giysinin Rabia Naz’ın vücudundaki darbe izlerine denk gelen bölümünde de lastiğe benzer iz olmadığı bildirildi, bu izlerin nasıl oluştuğu konusunda kanaat belirtmenin mümkün olmadığı vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı, görüntü iyileştirme programı kullanarak okul giysisi ile pantolonda lastik izi tespit etmişti. Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan, kızını üzerinde araç izine rastlandığını gösteren belgeler paylaşmıştı. Şabah Vatan yaptığı açıklamada, "Şimdi bana bunu açıklayın yetkililer Giresun başsavcısı Abdurrahim Alan. Dosyanın savcisi Emine Ve müfettişler. Resmen elbisede araç izine raslanmis. Ve elbise temizlenmiş olmasına rağmen izine rastlanmiş . Hani araçla hiçbir olasılık dahi yoktu Araç Deyince inkar başlıyordu. Derhal elbiseyi temizleyeni bulun emniyetten o kişiyi ortaya getirin. Önceden tozlar varken nasıl yok oldu?" ifadelerini kullanmıştı

emniyet-kriminal-in-rabia-naz-raporu-kiyafetteki-iz-bedeninde-yok-664613-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız