birgün

21° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 15.01.2020 12:25

Emniyetin 'HDP örgüt için yaptı' dediği yolu İl Özel İdaresi yapmış

Van'da "HDP'li belediye örgüt üyelerinin geçişi için yol yaptı” iddiasında bulunulan yolun Van İl Özel İdaresi tarafından yaptırıldığı ortaya çıktı

Emniyetin 'HDP örgüt için yaptı' dediği yolu İl Özel İdaresi yapmış

Emniyetin “HDP'li belediye örgüt üyelerinin geçişi için yol yaptı” iddiasında bulunduğu yolu Van İl Özal İdaresi'nin yaptığı bildirildi. Belgeler Van Büyükşehir Belediyesi kayyum yönetimi tarafından mahkemeye sunuldu.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığı habere göre, Çaldıran Belediyesi'ne 15 Şubat 2017 tarihinde kayyum atandı. Kayyum atanmadan iki gün önce (13 Şubat 2017) tarihinde polisler, eş başkanlar hakkında tutanaklar tuttu. Polisin araştırma tutanaklarında birçok iddia ortaya atılırken, tutanaklarda en dikkat çeken bölüm ise eş başkanların “PKK'lilerin geçiş güzergahına yol yaptığı” iddiası oldu. Polis tutanaklarında, eş başkanların Tendürek Dağı eteklerinde bulunan Sakızlı-Tepeli mevkiinde örgüt üyelerinin geçişi için yol yaptığı iddiası yer aldı.

Yolla ilgili iddialar tutanaklara şu şekilde geçti:

“Bahse konu Tendürek Dağı eteğinde bulunan Çaldıran Sakızlı (Tepeli mevki) köyüne bağlı kırsal alanı ile ilgili yaptığımız araştırmada 2013 yılına kadar mezra dışında yol olmadığı, bu alana 2014 yılında Çaldıran Belediyesi tarafından festival bahane edilerek yol yaptığı değerlendirilmektedir. Yapılan yolun örgüte eleman kazandırmak ve lojistik destek sağlamak amacıyla yapıldığı yönünde istihbarı bilgiler bulunmaktadır. Bahse konu yol Çaldıran Belediyesi imkanları çerçevesinde ve belediye hizmeti adı altında yapıldığı vatandaşlar tarafından şifai olarak bilgi verilmiştir.”

YOLU İL ÖZEL İDARESİ YAPMIŞ

Söz konusu tutanaklarda geçen tüm bu iddialar, aynı zamanda eş başkan Faruk Demir'in iddianamesine de girdi. "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla yargılaması devam eden Demir'e suç olarak isnat edilen yolla ilgili ceza istendi.

Avukatlar mahkemeden yolun hangi kurum tarafından yapıldığına ilişkin bilgi toplamasını istedi. Bunun üzerine Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi Van Büyükşehir Belediyesi'ne yolla ilgili bilgi isterken, belediyenin kayyum yönetimi ise mahkemeye 622.04.1907 sayılı resmi yazısıyla cevap verdi.

Belediye cevap yazısında şu bilgileri paylaştı:

“Çaldıran İlçesi Babbeyaz Mahallesi Sakızlı Mezrası'na giden yolun yapımı için başkanlıkça herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığının araştırılarak, yapıldı ise ilgili evrakların onaylı suretlerinin duruşmanın atılı bulunduğu mahkemeye gönderilmesi talep edilmektedir. Söz konusu talep ile ilgili incelemeler yapılmış olup, Sakızlı Mezrası'na giden yolun İl Özel İdaresi döneminde açılmış olduğu tespit edilmiştir. 2014 yılı sonrası sorumluluğumuzda bulunan yol ile alakalı herhangi bir çalışmaya ve evraka rastlanılmadığı hususunu bilgilerinize arz ederim.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız