birgün

6° AÇIK

Emre Olur'un sorgusuyla ilgili yeni bilgiler: Doğru Perinçek ve 10 gazeteci soruldu

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, suç örgütü lideri Sedat Peker'in basın danışmanı olduğu belirtilen Emre Olur'a, sorgu esnasında Vatan Partisi Genel Başkanı Doğru Perinçek ile 10 gazetecinin sorulduğunu yazdı. Öztürk ayrıca, Olur'un ifadesinde “Basın danışmanı” olduğu iddiasını reddettiğini, “Benim görevim Sedat Peker'e çay- kahve getirip götürmekti” dediğini ifade etti.

GÜNCEL 23.09.2022 11:38
Emre Olur'un sorgusuyla ilgili yeni bilgiler: Doğru Perinçek ve 10 gazeteci soruldu
Abone Ol google-news

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, bugünkü köşe yazısında organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur'un sorgusuyla ilgili yeni bilgiler paylaştı. Peker'le bağlantılı olduğu gerekçesiyle sorguda Emre Olur'a yüzlerce ismin sorulduğunu belirten Öztürk, bunları tanıyıp tanımadığı, Peker'le ilişkilerini anlatmasını istendiğini belirtti. Öztürk, Olur'a yalnızca Peker'in çevresinde olduğu düşünülen isimler değil, gazetecilerin ve Doğu Perinçek'in de sorulduğunu kaydetti.

Öztürk ayrıca, Arnavutluk'ta yakalanarak 18 Eylül'de Türkiye'ye iade edildikten sonra “Suç örgütüne üye olmak” ve “Suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla tutuklanan Emre Olur'un ifadesinde, “Basın Danışmanı” olduğu iddiasını reddettiğini, “Benim görevim Sedat Peker'e çay- kahve getirip götürmekti" dediğini yazdı.

Saygı Öztürk'ün "Sorguda Doğu Perinçek ve 10 gazeteci soruldu" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Emre Olur'a yalnız Sedat Peker'in çevresinde olduğu düşünülen isimler değil, gazeteciler de soruluyor. Ama Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'le ilgili de sorular yöneltildiğini öğrendim. 'Doğu Perinçek isimli şahsı tanıyor musunuz? Tanıyorsanız nerede, ne zaman, nasıl, kimin aracılığıyla tanıştınız? Aranızda ticari ilişki, alacak-verecek, husumet var mı?' diye soruluyor. Emre Olur'un cevabı şöyle oldu:

'Doğu Perinçek isimli şahsı şahsen tanımam, sosyal medyadan tanırım. Birebir görüşmüşlüğüm yoktur. Ne telefonla ne de yüz yüze görüşmedim. Husumetim, ticari alışverişim yoktur. Twitter de kurulan sesli sohbet odasına dinleyici olarak katıldım. Doğu Perinçek sohbet esnasında ‘Sedat Peker'e ve Sedat Peker'i sevenler FETÖ'cü' deyince, ben de Doğu Perinçek'e sert bir dille, Sedat Peker'in ve sevenlerinin FETÖ'cü olmadığını, ‘Bu iddianı kanıtlayamazsan namertsiniz' dedim. Yaşadığım bu idi.'

HANGİ GAZETECİLER

Öztürk'ün aktardığına göre, Emre Olur, 'Sedat Peker suç örgütü ile ilgili dijital platformda ve sosyal medyada yaptığınız ve tarafınıza okunan paylaşımlardan ötürü kimler sizinle irtibata geçti?' sorusunu şöyle yanıtladı:

"– İsmail Saymaz: Beni telefonla arayarak Sedat Peker ve video konusunda bilgi almak istedi. Bende bir defa aramışımdır.

Ali Tarakçı: Beni bir defa arayarak Sedat Peker ile alakalı bir haber olup olmadığını sormuştu. Yüz yüze görüşmedim.

Seher Yaşayacak: İnternet gazetecisi olarak biliyorum. 3 4 defa twitterdan Sedat Peker konusunda haber olup olmadığını, video çekip çekmediği sordu. Bende yakın tarihte açıklama olacağını söyledim.

Gökhan Özbek: Bir defa bana ‘Sedat Peker tweet atacak mı?' diye sormuştu. Ancak cevap vermedim

Ahmet Şık: Beni bir defa aramıştı. Sedat Peker ile görüşmek istediğini söyledi. Böyle bir imkanımın olmadığını söyledim. Bu şahıs muhtemelen gazeteci Erk Acerer üzerinden bağlantı kurdu.

Barış Pehlivan: Sedat Peker'in bir ara gözaltına alındığı haberleri üzerine beni telefonla arayarak olayın doğruluğunu teyit etmek istedi. Ben de böyle bir durum olmadığını söyledim.

‘Sedat Peker'le ilişkin için hangi sıfat kullanmalıyım' demesi üzerine ‘Basın Danışmanı' olarak yazabileceğini söyledim. Bu sebeple görüştüm. Yüz yüze görüşmedim.

Özlem Gürses: Birkaç defa görüştüm. Sedat Peker'le görüşemediğini biliyorum.

Arif Kocabıyık: Beni Sedat Peker'in haberi ve tweetleri ile alakalı aradı."

NE OLMUŞTU?

Arnavutluk'ta yakalanarak 18 Eylül'de Türkiye'ye iade edilen suç örgütü firarisi Sedat Peker'in basın danışmanı olduğu belirtilen Emre Olur, önce İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanmış ve 38 sayfalık ifade vermişti. Emniyetteki işlemlerinin ardından Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne sevk edilen Olur, burada soruşturma savcısı Alim Yaşar'a 2,5 sayfalık ifade verdi. Savcı Yaşar, Emre Olur'u ifadesinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi hâkimliğe sevk etti. Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği, Emre Olur'un tutuklanmasına hükmetti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol