Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin son araştırması, ülkedeki en büyük sorunun ekonomik kriz olduğunu bir kez daha gösterdi. Ankette Cumhur İttifakı geriledi, HDP seçmeni ise kilit rolde.

En büyük sorun ekonomik kriz
Geçim sıkıntısı çeken yurttaşlar ucuz ekmek kuyruklarına giriyor. (Fotoğraf: Depo Photos)

Haber Merkezi

Kürt seçmenin ağırlıklı yaşadığı bölgelerde çalışmalar yürüten Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, aralarında İstanbul, Konya, Diyarbakır, Kars gibi illerin de olduğu 20 ilde bin 582 kişiyle yaptığı seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. 23 Aralık 2022- 2 Ocak 2023 tarihleri arasında Türkiye’nin temel sorunları, sosyo-ekonomik ve oy verme davranışlarını kapsayan araştırmada katılımcılar, Türkiye’nin en önemli sorununu yüzde 65,8’le “Ekonomik Kriz/İşsizlik” olarak gördü.

“İstanbul Taksim’de geçtiğimiz ay yaşanan bombalı patlama ve ardından Suriye’nin Kuzey’ine gerçekleşen operasyonlar oy verme davranışınızı nasıl etkiliyor?” sorusuna görüşmecilerin yüzde 66’sı “Etkilemiyor”, yüzde 15,2’si “Oy verdiğim partiye daha sıkı sarılmama yol açıyor” dedi. Yüzde 8,5’i “Kararsız kalmama neden oluyor”, yüzde 6,5’i “Sandığa gitmeyi düşünmüyorum” şeklinde yanıtladı.

CUMHUR GERİLEDİ

“Hali hazırda var olan hangi ittifaka oy verirsiniz?” sorusuna görüşmecilerin yüzde 32’si “Millet İttifakına” yüzde 30,7’si “Cumhur İttifakına”, yüzde 17,8’i “Oy verdiğim parti içinde olursa ancak oy verebilirim” dedi. Yüzde 2,5’i ise “Emek ve Özgürlük İttifakına oy veririm” cevabını verdi. Verilen yanıtlara göre Millet ittifakının yüzde 1,3 puan önde olduğu, ilk defa oy kullanacak gençleri de barındıran 18-24 yaş grubunun yüzde 36,60’ının Millet ittifakına, yüzde 19,50’sinin Cumhur İttifakına oy vereceği de tespit edildi.

“Haziran 2023 tarihinde yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini sizce hangi parti veya ittifakın adayı kazanır?” sorusuna ise toplamda yüzde 36,4’ü “Cumhur İttifakı adayının”, yüzde 30,5’i “Millet İttifakı adayının kazanacağını”, yüzde 18,2’i “HDP’nin destekleyeceği adayın kazanacağını” düşündüğünü bildirdi. Yüzde 9’u ise “Öngöremiyorum/bilemiyorum” dedi.

en-buyuk-sorun-ekonomik-kriz-1111820-1.

ADAY TARTIŞMASI

“Sizce HDP Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ilk turunda aday çıkarmalı mı?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 33,8’i “Evet, kendi adayını çıkarmalı”, yüzde 21,2’si “Hayır, kendi adayını çıkarmayıp, seçmenlerini tercih konusunda yönlendirmemeli”, yüzde 20,2’si “Hayır, kendi adayını çıkarmayıp Millet İttifakı içindeki ortak adayı desteklemeli”, yüzde 10’u “Dâhil olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında bir aday çıkarmalı”, yüzde 13’ü ise “Fikrim yok” biçiminde yanıtlar verdi.