birgün

27° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 16.07.2021 08:35

En düşük ücret yoksulluk sınırı üzerinde olmalı

En düşük ücret  yoksulluk sınırı  üzerinde olmalı

HABER MERKEZİ

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi, ağustos ayında yapılacak kamu emekçilerini ve emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme için en düşük ücretin yoksulluk sınırı üzerinde olmasını talep etti.


SES İzmir Şubesi Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya SES Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım da katıldı. Açıklama öncesinde söz alan SES Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, iş yerlerini gezerek sağlık emekçilerinin talepleri doğrultusunda bir metin hazırladıklarını söyledi. Basın açıklamasını okuyan SES İzmir Şube Eş Başkanı Nursel Yücesoy ise “Çalışma hakkı ihlallerine göz yuman yandaş yetkili sendika, kölelik koşullarına geri dönüşün tüm taşlarını döşemiştir. Bu yıl yapılacak şey döşenen o taşları yerlerinden birer birer çıkarmak; birlik ve beraberlik içinde grev hakkıyla güçlendirilmiş pazarlık gücünü kullanmak için yeni bir yolda tüm farklılıkları bir kenara koyup birlikte yürümek, talepleri görünür kılmak ve taleplerimize sahip çıkmaktır” dedi. Yücesoy’un sıraladığı taleplerden bazıları şöyle:

• Hukuksuz OHAL/KHK’leri sonuçlarıyla birlikte iptal edilmelidir. OHAL Komisyonu lağvedilmeli, ihraçlar işlerine iade edilsin.

• Sağlık ve sosyal hizmet sunumu gerçekleştiren tüm çalışanlar tek ve güvenceli bir istihdamla çalıştırılsın.

• En düşük temel ücret yoksulluk sınırı üzerinde olmalı, her türlü performansa dayalı ödeme sistemi kaldırılsın.

• İş kolumuzda tüm çalışanlara ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak artırılsın.

• Sağlıkta şiddetin önlenmesi için sağlık iş kolundaki emek ve meslek örgütlerinin verdiği “şiddet yasası teklifi” yasa teklifinin ceza ve idari hukukta yer bulması için Sağlık Bakanlığı tarafından çalışma yürütülsün.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol