birgün

5° PARÇALI BULUTLU

ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 170

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), kasım ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon, kasımda aylık bazda yüzde 4.24 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 170.70 oldu.

EKONOMİ 05.12.2022 09:25
ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 170
Abone Ol google-news

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), kasım ayı enflasyon verilerini açıkladı.

Tüketici enflasyonu (E-TÜFE), yıllık bazda yüzde 170.70 seviyesine geriledi. Tüketici enflasyonu, aylık bazda ise yüzde 4.24 arttı.

ENAG araştırmasına göre, yılbaşından bu yana artış yüzde 125.43 oldu.

E-TÜFE, ekim ayında yüzde 185 seviyesindeydi.

Harcama grupları bazında bakıldığında, giyim ve ayakkabı kategorisinde kasım ayında enflasyon oranı yüzde 15.4 olarak gerçekleşti. Ev eşyasında fiyat artışları yüzde 14.26, çeşitli mal ve hizmetlerde ise yüzde 9.02 oldu.

Bir önceki aya göre enflasyon oranı gerileyen tek kategori, yüzde 0.08 azalışla sağlık oldu. Sağlığın ardından yüzde 0.91 artışla haberleşme, yüzde 1.41 artışla ulaştırma kategorisi sıralandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol