Endonezya'da Ruang Yanardağı'nda volkanik patlama meydana geldi. Patlama nedeniyle Manado'da bulunan Sam Ratulangi Havalimanı geçici olarak kapatıldı. Patlama nedeniyle binlerce kişi tahliye edilirken ülke genelinde 29 Nisan'a kadar "acil durum" ilan edilmişti.

Kaynak: AA
Endonezya'da yanardağ patlaması: Manado kentindeki havalimanı geçici süreliğine kapatıldı
Fotoğraf: AA

Endonezya'nın kuzeyinde bulunan Ruang Yanardağı'ndaki volkanik patlama nedeniyle Manado kentindeki Sam Ratulangi Havalimanı'nın geçici olarak kapatıldığı duyuruldu.

Antara News'in haberine göre, Manado kentindeki Sam Ratulangi Havalimanı yetkililerinden Maya Damayanti konuya ilişkin açıklama yaptı.

Damayanti, ülkenin kuzeyindeki Ruang Yanardağı'nda dün meydana gelen volkanik patlama nedeniyle havalimanının geçici olarak kapatıldığını ve 15 uçuşun ertelendiğini duyurdu.

TAHLİYE KARARI VE "ACİL DURUM" İLANI

Endonezya Ulusal Afet Merkezi (BPBD) Sözcüsü Abdul Muhari, dün yaptığı açıklamada, patlama nedeniyle bölgeden 11 binden fazla kişinin tahliyesine karar verildiğini, ayrıca 29 Nisan'a kadar "acil durum" ilan edildiğini bildirmişti.

Endonezya Volkanoloji ve Jeolojik Afet Merkezi de son 24 saatte en az 5 büyük patlama meydana geldiğini belirtmişti. Yetkililer, volkan uyarısını da en yüksek seviye olan 5'e çıkarmıştı.

Tsunami uyarısı yapan yetkililer, bölge sakinlerine ve turistlere dikkatli olmaları, yanardağın çevresindeki 6 kilometrelik alana girmekten kaçınmaları tavsiyesinde bulunmuştu.