birgün

7° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 04.06.2020 07:45

Enflasyon beklentilerin üzerinde geldi: Harcama yok artış var

Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon mayısta yüzde 1,36 artarken, yıllık bazda yüzde 11,39’u buldu. Giyimdeki artış dikkat çekerken zam şampiyonu çilek oldu

Enflasyon beklentilerin üzerinde geldi: Harcama yok artış var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık yüzde 1,36 artarken yıllık bazda yüzde 11,39 oldu. Mayıs ayında enflasyonun yüzde 0,7 yıllık yüzde 10,66’ya gerilemesi bekleniyordu ancak TÜFE, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 4,57 yükseldi.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise aylık bazda yüzde 1,54 artış gösterdi. Yİ-ÜFE bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,15, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,53 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 9,14 artış gösterdi.

EN YÜKSEK ARTIŞ GİYİM VE AYAKKABIDA

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Mayıs ayında azalış olmadı. Mayısta bu kategoride aylık bazda en yüksek artış yüzde 6,85 ile giyim ve ayakkabıda gerçekleşirken, bunu yüzde 3,30 ile ulaştırma, yüzde 1,92 ile çeşitli mal ve hizmetler takip etti.

ELEKTRİK VE GAZ ÜRETİM DAĞITIMINDA ARTIŞ YÜZDE 14,49

Sanayinin 4 sektörünün mayısta yıllık bazda değişimleri dikkate alındığında madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 3,63, imalatta yüzde 4,98, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 14,49, su temininde ise yüzde 6,61 artış görüldü.

Bu grupların aylık değişimlerine bakıldığında ise imalatta yüzde 1,62, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 2,46 yükseliş olurken, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 1,74, su temininde yüzde 0,61 azalış kaydedildi.

TÜFE’de yıllık bazda en yüksek artış yüzde 21,41 ile alkollü içecekler ve tütün ana harcama grubunda görüldü. Bunu yüzde 20,86 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 14,45 ile konut izledi. Bu dönemde sağlıkta yüzde 13,07, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 12,87 artış gerçekleşti.

Mayıs ayının zam şampiyonu yüzde 40.87’lik fiyat artışıyla çilek oldu. Çileği yüzde yüzde 27.19 ile havuç, yüzde 13.29 ile elma takip etti.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasının yüzde 0,92, yıllık enflasyonun yüzde 10,9 olacağını öngörmüştü.

ALT VE ORTA SINIFLAR ÇOK ETKİLENECEK

Enflasyon verilerini değerlendiren Ekonomist Mustafa Sönmez giyim fiyatlarındaki artışın dikkat çekici olduğunu vurguladı. Ulaştırma ve konuttaki artışa da değinen Sönmez “Akaryakıtlarda artış olmadığı için ulaştırmada da aylık artışın olmaması gerekir. Konut da şaşırtıcı. Kimsenin talebi yok, ancak artış var” dedi. Sönmez son olarak şunları söyledi: “Giyim ve gıdadaki artış gelir adaletsizliği yaratır. Bu enflasyon alt ve orta sınıfları çok etkileyecek.”

enflasyon-beklentilerin-uzerinde-geldi-harcama-yok-artis-var-739670-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol