birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 17.07.2021 10:12

Engelli sağlıkçılara dört yıldır atama yok

Engelli sağlıkçılara dört yıldır atama yok

Haber Merkezi

Engelli laboratuvar teknikerleri ve sağlıkçılar için son 4 yıldır Sağlık Bakanlığı tarafından atama yapılmıyor. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, engelli sağlık çalışanlarının durumuna ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis’e yazılı soru önergesi verdi.

Tanrıkulu, 22 Nisan tarihli soru önergesinde son 4 yılda sağlık personeli alımı yapılırken engelli sağlık personeli ataması yapılmamasının nedenini sordu.

Tanrıkulu’nun sunduğu sorular şu şekilde:

• Son 4 yılda sağlık personeli alımı yapılırken engelli sağlık personeli ataması yapılmamasının nedeni nedir?
• Engelli sağlık personelinin görmezden gelinmesine ivedi son verilecek midir?
• Son 4 yılda bahsedilen konuda atama yapılmamasına ilişkin bir çözüm önerisi getirilmemesinin gerekçesi ve izahı nedir?
• Engelli sağlıkçıların yaşadığı bu zor süreçte ne tür sürekli ve somut adımlar atılacaktır?
• 2002-2021 yılları arasında, yıllar bazında 12 Nisan tarihi itibariyle toplam kaç engelli sağlıkçı Türkiye genelinde illere göre görev yapmaktadır?

Tanrıkulu’nun önergesine yazılı yanıt veren Bakan Koca, engellilerin Devlet memurluğuna yerleştirme işlemlerinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü belirtti.

Bakan Koca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na gönderme yaparak yüzde 3 oranında engelli çalıştırma zorunlukları olduğunu hatırlattı. Koca, 3 Mayıs tarihi itibarıyla Sağlık Bakanlığı bünyesinde 14 bin 279 engelli memur olduğunu aktardı.

Koca Sağlık Bakanlığı’nın yüzde 3’lük engelli personel kadrosunun dolduğunu ifade ederken, Tanrıkulu’nun sorduğu birçok soruyu cevapsız bıraktı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol