birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Engellilerin eğitim saatleri yeniden düzenlenmeli

YAŞAM 03.10.2022 06:30
Engellilerin eğitim saatleri yeniden düzenlenmeli Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Ülkede engelliler için verilen 8 saatlik özel eğitim desteğinin en az 20 ila 40 saat şeklinde yeniden düzenlenmesi ve eğitim koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini belirten HDP Van milletvekili Muazzez Orhan Işık, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’de soru önergesi verdi.

Engellilere yönelik kamu hizmetlerinin yetersizliğine dikkat çeken Işık “Engellilerin eğitim hakkı sağlık ve yaşam haklarını doğrudan etkilemektedir. Türkiye’de milyonlarca engelli ve ailesi bu hakkın ertelenmeden uygulanabilmesi için mücadele etmektedir” dedi. Engelli çocukların haftalık en az 40 seans özel eğitim almaları gerektiği bu konuda özel gereksinimli bireylerin gelişimleri ile ilgili uzmanların hemfikir olduğunu belirten Işık “Verilen ödenek bu eğitim için yeterli değildir. Tek seans ücreti en az 300 TL olan bu eğitimin yeterli ve etkin olabilmesi için alınacak eğitimin aileye aylık maliyeti 30-40 bin TL civarında olmaktadır. Aileler bunu karşılayamadığı için çocuklarımızın eğitimleri eksik kalmaktadır. Yeni bütçe yılına giderken konu hakkında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçede gerekli düzenlemeleri yapmalıdır” diye konuştu. Işık, bakan Nebati’ye özetle şu soruları yöneltti: “2020-2023 yılları arasında özel gereksinimli bireylerin eğitimi için tüm kurumlarda belirlenen/harcanan bütçe miktarı ne kadardır? Özel gereksinimli bireylerin eğitimi için ödenen 8 saatlik desteğin yetersiz olduğu konusunda ailelerin taleplerini derleyen bir çalışmanız mevcut mudur? Verilen 8 saatlik eğitim desteğinin yetersiz kalmasının açığa çıkardığı sorunlara dair bakanlığınızın bir araştırması mevcut mudur? 8 saatlik eğitim desteğini artırmayı planlıyor musunuz?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun