birgün

4° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 28.11.2020 07:43

Engels 200 yaşında

Engels 200 yaşında

Dış Haberler

Karl Marx’la beraber Marksizmin ve komünizmin iki büyük kurucularından birisi olan Friedrich Engels’in bugün 200. yaş günü.

1820’de Almanya’nın Wuppertal kentinde fabrikatör bir ailenin çocuğu olarak doğan Engels, Marx’la beraber Komünist Manifesto’yu ve Das Kapital’i yazarak komünist kuramın geliştirilmesinde önemli rol oynadı.

Marx’ın ölümünün ardından onun en önemli eseri Das Kapital’in son iki cildini tamamladı. “Komünizmin İlkeleri” gibi önemli referans çalışmalara imza attı.

Engels, 5 Ağustos 1895’de Londra’da hayatını kaybetti. Engels’in 200. doğum yıl dönümü vesilesiyle bugün doğduğu kent olan Wuppertal başta olmak üzere Frankfurt, Mainz gibi kentlerde etkinlikler yapılacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız