Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Kahramanmaraş'ta enkazdan 248 saat sonra yaralı çıkarılan Aleyna Ölmez'in (17) sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, "Beslenmesi tamamen normale geçti. Morali de çok iyi. Genel durumu da çok iyi. Bugün servise çıkarmayı planlıyoruz" dedi.

Enkazdan 248. saatte çıkarılan Aleyna Ölmez'in sağlık durumuyla ilgili açıklama
Fotoğraf: DHA

Kahramanmaraş'ta depremde yıkılan Kayabaşı Mahallesi'ndeki Atabey Apartmanı'nın enkazından 248'inci saatte çıkarılan Aleyna Ölmez'in tedavisi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde sürüyor.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Ölmez'in sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Prof. Dr. Ünüvar, hastanede 30'un üzerinde depremzede olduğu bilgisini vererek, "Bunlardan 13 tanesi çocuk yoğun bakımda yatıyor. 248 saat sonra çıkarılan Aleyna da orada. 183 saat sonra çıkarılan çocuklarımız da var. Aleyna'yı sabah hocalarımla, Cebeci Hastanesi Başhekimimiz ile beraber gördük. Durumu gayet iyi. Beslenmesi tamamen normale geçti. Tabii ki olan ameliyatından dolayı bir takibi var. Morali de çok iyi. Genel durumu da çok iyi. İnşallah bugün servise çıkarmayı da planlıyoruz" dedi.

"ŞU ANDA GAYET İYİ"

Ünüvar, Aleyna'nın Türkiye için umut nişanesi olduğunu söyleyerek, "Aleyna kızımız şu anda gayet iyi. Beslenmesi, uyku düzeni gayet normal. İletişimi fevkalade güçlü. Taburcu olma konusunda bir şey söylemeyelim. Leğen kemiğine bir fiksatör konulmuştu. Onun takibini de yapıyor doktor arkadaşlarımız. Bundan sonra leğen kemiği ile ilgili süreci takip edeceğiz ve onunla ilgili bir süreci olacak. Aile ile de konuşacağız, ne yapmamız gerekiyorsa biz tıbben bakacağız; ama nihayetinde ailenin de kanaatini alarak, uzun süreli birkaç ay sürecek fizik tedaviyi nerede yaptırmak isterler onu konuşacağız aile ile ve ona göre bir değerlendirme yapacağız" diye konuştu.

Ünüvar, tedavi altındaki depremzede bir çocuğun durumuna ilişkin de konuşarak, "Bir çocuğumuz 13 gündür idrar çıkarmıyordu. Biliyorsunuz 'crush sendromu'nda böbreklerde ciddi tahribat olabiliyor. O çocuklarımızı diyalize almıştık. O çocuğumuz dün akşam itibarı ile idrarını çıkarmaya başladı. İlk defa idrar çıkarıyor olması bizim için büyük mutluluk kaynağı. Çocukların durumunu yakından takip ediyoruz" dedi.

Başhekim Prof. Dr. Tanıl Kendirli ise ortopedi doktorlarının kontrolleri sonrası Ölmez'in yatağında oturup sağa sola dönebileceğini belirterek, "Rektör hocamın söylediği gibi kliniği çok beklenmedik düzeyde iyi gidiyor çok şükür. İnşallah daha güzel haberleri en kısa sürede vereceğiz" dedi.

(DHA)