birgün

24° AZ BULUTLU

Ensar ve TÜRGEV'in vakfı ABD'de bir yılda 9,3 milyon dolar bağış toplamış: Hiç burs yok

CHP ABD Temsilciliği, Ensar Vakfı ve TÜRGEV’in ABD’de kurduğu Türken Foundation’ın 1 Temmuz 2019 ve 30 Haziran 2020 arasında 9.3 milyon dolar bağış topladığını açıkladı. Açıklamaya göre, misyonu burs ve öğrencilere yurt sağlamak olan vakfın, son vergi beyannamesine göre o sene verdiği toplam burs ise sıfır dolar.

GÜNCEL 07.05.2022 10:06
Ensar ve TÜRGEV'in vakfı ABD'de bir yılda 9,3 milyon dolar bağış toplamış: Hiç burs yok
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ABD Temsilciliği, Ensar Vakfı ve TÜRGEV’in ABD’de kurduğu Türken Foundation’ın 1 Temmuz 2019 ile 30 Haziran 2020 arasında 9,3 milyon dolar bağış topladığını duyurdu.

CHP ABD Temsilciliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türken Foundation, 2014’te ABD’de kuruldu; Ensar ve TÜRGEV’in ortak kuruluşu… Bu ABD’deki vakfın kuruluş belgesinde Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın imzası var; yönetim kurulunda ise kızı Esra Albayrak. ABD’li resmi makamlardan ulaştığımız, ABD Gelir Dairesi’nden aldığımız resmi beyanname, 1 Temmuz 2019 ve 30 Haziran 2020 arası tarihleri kapsıyor. Sadece o sene Türken Foundation’a 9,3 milyon dolar bağış gelmiş. En son yapılan resmi vergi beyanı o olduğu için, son 2 senede yapılan bağışları henüz bilmiyoruz. 30 Haziran 2020 itibarıyla Türken Foundation’ın toplam varlığı 67 milyon dolar yani 1 milyar Türk lirası. Misyonu burs ve öğrencilere yurt sağlamak olan bu vakfın, son vergi beyannamesine göre o sene verdiği toplam burs ise sıfır dolar!”

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol