Sosyal medya hesabından paylaştığı bir karikatür nedeniyle soruşturma başlatılan gazeteci-yazar Enver Aysever hakkında 'Halkı kin ve nefrete sevk etmek' suçundan 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aysever, karara "İfade özgürlüğü, hukuk, demokrasi adına içler acısı karar" diyerek tepki gösterdi.

Enver Aysever hakkında karikatür paylaşımı nedeniyle 9 ay hapis cezası

Gazeteci-yazar Enver Aysever hakkında sosyal medya hesabından paylaştığı bir karikatür nedeniyle hakkında başlatılan soruşturmada karar çıktı. Aysever, 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Aysever, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Karikatür paylaşarak 'halkı kin ve nefrete sevk etmek' suçundan 9 ay hapis cezası aldım" ifadelerini kullandı.

Aysever, karara tepki göstererek, "İfade özgürlüğü, hukuk, demokrasi adına içler acısı karar. Yorum sizin" yorumunu yaptı.

Aysever hakkında sosyal medya hesabında 20 Mart 2020 tarihinde karikatürist Mehmet Birol Çün'ün çizdiği karikatürü paylaştığı gerekçesiyle "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda Enver Aysever hakkında iddianame hazırlanmış, Aysever hakkında sosyal medya hesabında, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçunun unsurlarının taşıyan paylaşımlarda bulunduğuna ilişkin ihbar yapıldığı belirtilmişti.

İddianamede, Aysever'in sosyal medya hesabından paylaşmış olduğu karikatürün içeriği ile dini değerleri aşağılama kastı ile hareket ettiği öne sürülerek, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" iddiasıyla 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edilmişti.