birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Erbakan'dan erken seçim tahmini

Yeniden Refah Partisi lideri Erbakan, "İktidarın mevcut şartlarda bu kışı geçirmesi zor görünüyor. Çünkü dükkanı döndüremiyorlar. Bu yüzden diyorum ki kasımda erken seçim yapabilirler." dedi.

SİYASET 12.09.2022 20:17
Erbakan'dan erken seçim tahmini
Abone Ol google-news

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Yeniden Refah Partisi Trabzon İl Başkanlığı’nın olağan kongresine katıldı.

Erbakan, AKP'yi ve ekonomi politikalarını eleştirerek “Kaynak lazım olduğu zaman borç al, o borcun faizini zamla vergiyle millete ödet. Devletin ve milletin varlıklarını sata sata borcu öde. Böyle yapa yapa şimdi deniz bitti. Merkez Bankası’nın rezervi eksi 62 milyar dolara kadar düştü. Dış borç ödeyecek döviz yok. Bir senede geri ödenmesi gereken dış borç 180 milyar doları buluyor. Dış ticaret açığı 100 milyar dolar… Yani bir senede 280 milyar dolar bulmaları lazım. Neredeyse her gün 1 milyar dolar eder bu. Ancak bulunamıyor. Çünkü ülke olarak kredibilitemiz kalmamış. Swap anlaşmaları peşinde koşuyorlar. Katar’ın, Suudi Arabistan’ın peşinde koşuyorlar. Yani borcu borçla kapatma peşindeler. Sayın Cumhurbaşkanı, iki gün önce bunu itiraf etti; ‘Sağ olsun, dostlarımızdan aldığımız borçlarla Merkez Bankası’nı rahata çıkaracağız’ diyor. İktidarın mevcut şartlarda bu kışı geçirmesi zor görünüyor. Çünkü dükkanı döndüremiyorlar. Bu yüzden diyorum ki kasımda erken seçim yapabilirler." dedi.

Erbakan ayrıca "Son 24 yılın rekorunu kıran enflasyon vatandaşı her geçen gün daha da yoksullaştırırken iktidar ise sürekli global enflasyonu öne sürerek vatandaştan sabır istiyor. Enflasyon canavarını tek haneye düşürme hedefi ile yola çıkan AK Parti hükümeti, aradan geçen 20 yılda Türkiye’yi uluslararası arenada da dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip ülke haline getirdi," ifadelerini kullandı.

Erbakan, Erdoğan'a da şöyle seslendi:

"Sayın Erdoğan ‘Yahu utanmadan, sıkılmadan diyorlar ki ‘İşsizlik var’. Ne işsizliği ya? Yeter ki iş istesin vatandaş, iş çok’ dese de rakamlar bizi haklı çıkartıyor. Kendi açıkladıkları rakamlarda, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 20,3'e yükseldi. Resmi işsizlik oranı yüzde 10,3, geniş tanımlı işsiz sayısı 8,2 milyon kişiye çıktı. Bugün Türkiye’de gerçek işsizlik 10 milyonun üzerinde. Son bir haftada çeşitli kamu kurumları tarafından açılan toplam 455 kişilik işçi kadrosu için tam 113 bin 812 kişi başvuru yaptı. Hani iş çoktu Sayın Erdoğan, bu başvurular ne o zaman?”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol