Erdal Eren katledilişinin 40’ıncı yılında anıldı

Haber Merkezi

12 Eylül’ün ardından henüz 17 yaşındayken idam edilen Erdal Eren, katledilişinin 40’ıncı yılında anıldı. Samsun Devrimci 78’liler Derneği ile Emek Partisi (EMEP), 13 Aralık 1980’de katledilen Erdal Eren için bir araya geldi.

Samsun Devrimci 78’liler Derneği, tarafından kentte yapılan açıklamada konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Kolukısa, Erdal Eren’in devrimci mücadelenin yılmaz savunucusu olduğunu hatırlattı.

Kolukısa, şunları dile getirdi:

“O, Denizlerden aldığı darağacında direnme meşalesini onurla taşıdı ve kendinden sonra idam edilen devrimcilere devretti. Erdal Eren’i darağacında katleden 12 Eylül faşizmi 40 yıldır devam ediyor. Hâlâ ülkemiz hak ve özgürlüklerin yok edildiği, muhalif seslerin kısıldığı, farklılıklarımızın birbirine düşürüldüğü, öğrencilerin bilim insanlarının siyasetçilerin içeri atıldığı bir ülke.”

EMEP’liler ise Erdal Eren ve arkadaşlarını mezarı başında andı. Ankara’da bulunan Karşıyaka Mezarlığı’nda düzenlenen anmada konuşan EMEP Ankara İl Başkanı Şükran Doğan, sömüren ve sömürülenler olduğu sürece mücadelenin süreceğini vurguladı. Emek Gençliği adına konuşan Dilan Ortakçı ise Erdal Eren’in eşit ve özgür bir dünyanın kurulması gerektiğini söyleyerek sosyalizm mücadelesinin bir neferi olduğuna dikkat çekti.